Znovu 68
Přesně před 50 lety vojska Varšavské smlouvy zahájila cvičení v Milovicích
Kvůli velitelsko-štábnímu cvičení přijely do Československa a Polska před padesáti lety armády Varšavské smlouvy. Deset dní tu vojáci nacvičovali a zkoušeli taktiku a spolupráci. V republice ale přítomnost cizích vojsk vyvolávala pnutí.
V srpnu se následně ti samí vojáci vrátili jako okupanti. Napětí mělo svůj důvod – vojenské cvičení sloužilo vlastně jako příprava a také snaha zastrašit v pomalu se uvolňující atmosféře dozvuků pražského jara.
Celé spojenecké cvičení bylo řízené z Milovic z lokality nazvané Mladá. Tam se konala také slavnostní přehlídka a pochod. Akci vedl Sovětský maršál Ivan Jakubovskij, vrchní velitel spojených ozbrojených sil státu Varšavské smlouvy.
Okupační vojska přijela během jedné srpnové noci, jejich odchod se organizoval měsíce
Během jedné srpnové noci, z 20. na 21. srpna roku 1968, obsadila vojska Varšavské smlouvy pod vedením sovětské Rudé armády Československo. Jejich údajný „dočasný“ pobyt trval dlouhá desetiletí a možná se nám může zdát, že je zcela samozřejmé, že náš stát opustila. Ale zdání nás může klamat…
Vojáci, tanky, armádní letouny
Na Nymbursku také provázeli Ludvíka Svobodu, prezidenta republiky, který navštívil prostor ředitelství spojeneckého velitelsko-štábního cvičení, kde se seznámil s úkoly i průběhem akce. Bylo to vůbec poprvé, od chvíle, kdy byl Ludvík Svoboda zvolen do nejvyšší státní funkce, kdy mezi cvičící vojáky dorazil oblečený ve vojenském stejnokroji.
Také delegace Bulharské a Rumunské lidové armády se účastnily zahájení cvičení a jejich důstojníci a generálové události přihlíželi. I na dalších místech v republice byli vojáci, tanky a armádní letouny – třeba ve vojenských prostorech Doupov a Libavá.
Celé štábní cvičení v Polsku a Československu končilo 30. června, tedy přibližně dva měsíce předtím, než sem spojenecká vojska přijela znovu, ale s jiným cílem.
Související
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.