Znovu 68

Přesně před 50 lety vyšla Omluva o 992 slovech. „Nemám na tom já osobně co měnit,“ dodal k manifestu Vaculík

11. červenec 2018

V červenci roku 1968 pokračovala polemika okolo manifestu 2000 slov. Předseda Národního shromáždění Josef Smrkovský ho popisoval jako politický romantismus. 11. července následně vyšla v Literárních listech Vaculíkova Omluva o 992 slovech a mezitím původní manifest podepisovaly další tisíce lidí.

V textu Omluvy se ale Vaculík neomlouval. Spíše popisoval velice podrobně vznik manifestu a v závěru jasně ujišťoval, že na tom nemá osobně co měnit.

Já jsem Dva tisíce slov psal osm dní, vždycky když jsem přišel z práce. Píšu pomalu, protože mockrát přepisuju, a můžu psát, až když všichni u nás jdou spát, protože máme blbý byt. V těch dnech však nebylo klidu ani v noci, protože v naší ulici vyměňovali koleje.
Ludvík Vaculík

Čtěte takéSympatie i výhrůžky. Syn Ludvíka Vaculíka vzpomíná na vznik manifestu Dva tisíce slov

Text manifestu 2000 slov sepsal Ludvík Vaculík na podnět čtyř vědců z Akademie věd. Ti chtěli vyjádřit obavu nad dalším osudem probíhajícího obrodného procesu v Československu. Také vyzývali k dalšímu rozvoji lidového hnutí, které by podpořilo demokratizaci země.

Manifest vyšel 27. června 1968. Vedení KSČ ho nepřijalo a i pro reformní komunisty byl jeho obsah příliš. Výhrady k reformnímu procesu nepřijal ani Alexander Dubček: „Objektivně by mohly vést k uvolnění sil a snah, které by mohly vyústit do takových konfliktů a střetnutí, že by to mohlo ohrozit náš obrodný proces a další cestu socialistické výstavby.“

autoři: Jaroslav Skalický , kpk
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...