Život před třiceti lety
Svatořečení Anežky České se stalo předzvěstí pádu totalitního režimu v Československu
Před třiceti lety papež svatořečil Anežku Českou, o čemž informovala i tehdejší oficiální média. Komunistický aparát dovolil odcestovat do kapitalistického západního Říma desetitisícům poutníků. Z ostravské Staré Bělé vyjela desetičlenná skupina farníků. Mimořádnou událost si dodnes připomínají výstavou unikátních fotek a dokumentů v kostele. Výstava potrvá do 17. listopadu.
„Tady je maminka, teta Růža a strýc Toník. A toto jsem já,“ směje se Jiří Hořínek. „Před třiceti lety bylo pěkné, že jsme mohli svobodně vyjet a svobodně se vrátit,“ vzpomíná. Se spolufarníky se účastnili audience svatého otce v aule Pavla Šestého. „Uprostřed byla ulička, kudy svatý otec procházel a zdravil lidi. Prošel okolo mě, asi po dvou metrech se vrátil a dal mi růženec. To byl silný okamžik,“ vybavuje si pan Hořínek.
Čtěte také
Bylo cítit, že se láme režim? „Tou dobou probíhaly demonstrace v Praze, ale dělal jsem ve Vítkovicích, kde to bylo tvrdé. Člověk tomu nevěřil. Ale že jsme dostali povolení vycestovat, to bylo překvapující.“
Do Říma na svatořečení odcestoval i starobělský farář Bohuslav Novák, tehdy ještě bohoslovec: „Bylo to něco úžasného! Poprvé letadlem, poprvé na západ, poprvé do Říma, poprvé s papežem, poprvé na svatořečení… Tolik zážitků, že to nešlo unést a vstřebat.“ Letadlo zaplatil Čech, který v roce 1968 emigroval do Ameriky.
„Svatořečení se zúčastnil i můj bratr Pavel Forgač, tehdy doktor práv, jeden z posledních emigrantů z Československa,“ vypráví v kapli starobělského kostela autor výstavy Marek Forgač. „Během svatořečení dostal na starost kardinála Tomáška, kterého měl doprovázet.“ O tom existuje doklad: autentický výtisk katolických novin, v nichž je fotografie kardinála Tomáška s Pavlem Forgačem.
Co pro něj znamená svoboda? „Člověk nemusí mít strach, jako měl kus svého života, když jde do kostela, aby ho někdo nesledoval a co by z toho mohlo být. Svatá Anežka se určitě postarala i o události, které následovaly,“ uzavírá autor výstavy.
Související
-
TEST: Jak dobře si pamatujete rok 1989?
Kulaté výročí se blíží. Jak dobře si po více než 30 letech pamatujete události roku 1989? Vyzkoušejte se v našem kvízu!
-
Cesta ke svobodě: Co předcházelo rozpadu Sovětského svazu?
Do Československa se v listopadu 1989 vrátila svoboda. Cestu k ní otevřely změny politiky Sovětského svazu, tristní stav ekonomiky i neschopnost komunistického vedení.
-
TEST: Jak se česká společnost změnila od roku 1989?
Některé změny jsou zřejmé a dnešní děti se o nich učí ve školách. Jiné mohou překvapit i pamětníky. Ověřte si své znalosti (nebo dobrý odhad) v našem kvízu!
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.