Život před třiceti lety

Svatořečení Anežky České se stalo předzvěstí pádu totalitního režimu v Československu

12. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy O svatořečení Anežky České se zasloužil kardinál Tomášek (na snímku v listopadu 1989)

Před třiceti lety papež svatořečil Anežku Českou, o čemž informovala i tehdejší oficiální média. Komunistický aparát dovolil odcestovat do kapitalistického západního Říma desetitisícům poutníků. Z ostravské Staré Bělé vyjela desetičlenná skupina farníků. Mimořádnou událost si dodnes připomínají výstavou unikátních fotek a dokumentů v kostele. Výstava potrvá do 17. listopadu.

„Tady je maminka, teta Růža a strýc Toník.  A toto jsem já,“ směje se Jiří Hořínek. „Před třiceti lety bylo pěkné, že jsme mohli svobodně vyjet a svobodně se vrátit,“ vzpomíná. Se spolufarníky se účastnili audience svatého otce v aule Pavla Šestého. „Uprostřed byla ulička, kudy svatý otec procházel a zdravil lidi. Prošel okolo mě, asi po dvou metrech se vrátil a dal mi růženec. To byl silný okamžik,“ vybavuje si pan Hořínek.

Čtěte také

Bylo cítit, že se láme režim? „Tou dobou probíhaly demonstrace v Praze, ale dělal jsem ve Vítkovicích, kde to bylo tvrdé. Člověk tomu nevěřil. Ale že jsme dostali povolení vycestovat, to bylo překvapující.“

Do Říma na svatořečení odcestoval i starobělský farář Bohuslav Novák, tehdy ještě bohoslovec: „Bylo to něco úžasného! Poprvé letadlem, poprvé na západ, poprvé do Říma, poprvé s papežem, poprvé na svatořečení… Tolik zážitků, že to nešlo unést a vstřebat.“ Letadlo zaplatil Čech, který v roce 1968 emigroval do Ameriky.  

„Svatořečení se zúčastnil i můj bratr Pavel Forgač, tehdy doktor práv, jeden z posledních emigrantů z Československa,“ vypráví v kapli starobělského kostela autor výstavy Marek Forgač. „Během svatořečení dostal na starost kardinála Tomáška, kterého měl doprovázet.“ O tom existuje doklad: autentický výtisk katolických novin, v nichž je fotografie kardinála Tomáška s Pavlem Forgačem.

Co pro něj znamená svoboda? „Člověk nemusí mít strach, jako měl kus svého života, když jde do kostela, aby ho někdo nesledoval a co by z toho mohlo být. Svatá Anežka se určitě postarala i o události, které následovaly,“ uzavírá autor výstavy.

autoři: Andrea Čánová ,
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová