SERIÁL

1) Obyvatelé Teplic vyšli do ulic kvůli ovzduší jen pár dní před sedmnáctým listopadem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zimní stadion v Teplicích - demolice
Předchozí díl
Následující díl

Na začátku listopadu 1989 tu vládli komunisté. Opozici potírali, jakýkoli náznak demonstrací tvrdě potlačovala policie. Přesto se v Teplicích stala jedna unikátní událost: lidé se vzbouřili proti škodlivinám v ovzduší.

Před třiceti lety zahalila Teplice hustá páchnoucí mlha. Krátkodobé koncentrace oxidu siřičitého překračovaly tehdejší limity deseti- až dvacetinásobně. Ve městě zrovna probíhaly Ekologické dny, kde odborníci s lidmi diskutovali o tom, jak zlepšit životní prostředí. Obyvatelům Teplic po zhruba dvou týdnech došla trpělivost a vyšli do ulic. Letáčky v ulicích zvaly lidi na demonstraci v sobotu 11. listopadu.

Náměstí Zdeňka Nejedlého, kterému se říkalo Benešák, se zaplnilo. Mezi demonstranty byl i Petr Měsíc: „Já jsem se zúčastnil dvou demonstrací, jednu si živě pamatuju. Šli jsme od průmyslovky ke Gastronomu a na rohu u Felixu nás zastavil kordon policie a už nás dál nepustil.“ 

„Dav skanduje My chceme žít! Pohotovostní jednotka se dává do pohybu a začíná vytlačovat dav. Pohotovostní jednotka se zastavila, protože dav klade odpor, pasivní, ale odpor. Na místě je kolem tisíce občanů,“ ozývalo se tehdy v policejních vysílačkách.

Jaroslava Šárová zavzpomínala i na další dva dny demonstrací: „Jeden den jsme šli do Vřetenic skoro k nemocnici a zpátky skrz lázně Beethoven, kde nás obklíčili z obou stran, odchytávali lidi a házeli je do antonů. V pondělí jsem se bála, to sem přijeli s velkými obušky, se štíty a helmami.“

Třetí den, 13. listopadu, dav došel k sídlu okresního výboru Komunistické strany Československa. Demonstranti chtěli, aby vládnoucí strana zajistila odsíření elektráren a zlepšila životní prostředí. Okresní tajemník Antonín Váňa slíbil debatu na zimním stadionu na 20. listopadu.

O dění na stadionu informoval posluchače Československého rozhlasu reportér Stanislav Benda: „Teplický zimní stadion má kapacitu pět tisíc lidí a je zcela plný.“ 20. listopadu bylo pondělí a do Teplic začaly prosakovat zprávy o tom, co se v pátek stalo na Národní třídě v Praze. Možná také proto byla atmosféra na stadionu bouřlivější: „Venku je skupina, která vyrazila výplň vchodových dveří,“ popisoval Benda.

Ekologické demonstrace i debatu na stadionu si připomněl také muzikant Miroslav Wanek: „Tajemník nebo další pohlaváři chtěli něco říct – ale dav je vůbec nepustil ke slovu. Z tohoto hlediska jsou pro mě ty demonstrace politické.“ Miroslav Wanek se později stal jedním ze tří mluvčích Občanského fóra v Teplicích.

Odebírat podcast

Související