Život před třiceti lety

Obyvatelé Teplic vyšli do ulic kvůli ovzduší jen pár dní před sedmnáctým listopadem

11. listopad 2019
Předchozí díl
Následující díl

Na začátku listopadu 1989 tu vládli komunisté. Opozici potírali, jakýkoli náznak demonstrací tvrdě potlačovala policie. Přesto se v Teplicích stala jedna unikátní událost: lidé se vzbouřili proti škodlivinám v ovzduší.

Před třiceti lety zahalila Teplice hustá páchnoucí mlha. Krátkodobé koncentrace oxidu siřičitého překračovaly tehdejší limity deseti- až dvacetinásobně. Ve městě zrovna probíhaly Ekologické dny, kde odborníci s lidmi diskutovali o tom, jak zlepšit životní prostředí. Obyvatelům Teplic po zhruba dvou týdnech došla trpělivost a vyšli do ulic. Letáčky v ulicích zvaly lidi na demonstraci v sobotu 11. listopadu.

Čtěte také

Náměstí Zdeňka Nejedlého, kterému se říkalo Benešák, se zaplnilo. Mezi demonstranty byl i Petr Měsíc: „Já jsem se zúčastnil dvou demonstrací, jednu si živě pamatuju. Šli jsme od průmyslovky ke Gastronomu a na rohu u Felixu nás zastavil kordon policie a už nás dál nepustil.“ 

„Dav skanduje My chceme žít! Pohotovostní jednotka se dává do pohybu a začíná vytlačovat dav. Pohotovostní jednotka se zastavila, protože dav klade odpor, pasivní, ale odpor. Na místě je kolem tisíce občanů,“ ozývalo se tehdy v policejních vysílačkách.

Jaroslava Šárová zavzpomínala i na další dva dny demonstrací: „Jeden den jsme šli do Vřetenic skoro k nemocnici a zpátky skrz lázně Beethoven, kde nás obklíčili z obou stran, odchytávali lidi a házeli je do antonů. V pondělí jsem se bála, to sem přijeli s velkými obušky, se štíty a helmami.“

Třetí den, 13. listopadu, dav došel k sídlu okresního výboru Komunistické strany Československa. Demonstranti chtěli, aby vládnoucí strana zajistila odsíření elektráren a zlepšila životní prostředí. Okresní tajemník Antonín Váňa slíbil debatu na zimním stadionu na 20. listopadu.

Čtěte také

O dění na stadionu informoval posluchače Československého rozhlasu reportér Stanislav Benda: „Teplický zimní stadion má kapacitu pět tisíc lidí a je zcela plný.“ 20. listopadu bylo pondělí a do Teplic začaly prosakovat zprávy o tom, co se v pátek stalo na Národní třídě v Praze. Možná také proto byla atmosféra na stadionu bouřlivější: „Venku je skupina, která vyrazila výplň vchodových dveří,“ popisoval Benda.

Ekologické demonstrace i debatu na stadionu si připomněl také muzikant Miroslav Wanek: „Tajemník nebo další pohlaváři chtěli něco říct – ale dav je vůbec nepustil ke slovu. Z tohoto hlediska jsou pro mě ty demonstrace politické.“ Miroslav Wanek se později stal jedním ze tří mluvčích Občanského fóra v Teplicích.

Spustit audio

Související