Život pod hrotem ledu

26. únor 2009
Pod kůži

Mají i víc než dva metry a váží desítky kilogramů - mluvíme o kusech ledu na střechách domů, nezřídka přímo nad chodníky. Někteří majitelé nechávají rampouchy svému osudu, v lepším případě dají na chodník cedulku "pozor led".

Jako z pohádky se mohou zdát domky na horách, které stále zakrývá sněhová peřina a ze který visí přes metr dlouhé rampouchy. Je to ale idylka doslova na spadnutí. Už několik lidí to bohužel zjistilo na vlastní kůži. Se sněhem a ledem bojuje také Jablonec nad Nisou. Chtěl kvůli tomu dokonce vyhlásit i kalamitní stav.

V Jablonci nad Nisou je doslova na každém rohu slyšet zvuk lopat, bagrů, kusy ledu, které se tříští o zemi, když spadnou ze střech. Město leží pod sněhovým příkrovem. Teploty nad nulou ho rozpouštějí. Na okrajích střech se ale dělají silné rampouchy, někde i takřka dva metry dlouhé.

Oslovili jsme muže, který právě procházel pod jednou ze střech, z níž vysely silné rampouchy. "Nebojím se," řekl ale s tím, že by měla být věnována péče tomu, aby rampouchy ze střech zmizely. "Samozřejmě, na to jsou speciální firmy. Takže je stačí objednat a určitě by to šlo," doplnil.

Jenže minulý týden na stejných horách poranil kus ledu spadlého z domu ženu v centru Jablonce. V Železné Rudě rampouch starší ženu doslova srazil k zemi. Má pohmožděniny na hlavě a hrudníku a lékaři měli podezření na zraněnou páteř. Masy ledu, které se v současném oteplení tvoří na střechách mohou i zabít.

"Támhleten může vážit až sto kilo. Myslím si, že člověka by zabil i menší," říká majitel firmy, která právě přijela odstranit led na jednom z bytových domů kousek od radnice. Firmy, které umějí očistit střechy a olámat led, jsou v kurzu, zakázky mají na několik dní, říká majitel a na mobilním telefonu přijímá další práci.

Plošina nákladního auta zvedá do výšky dva zaměstnance technických služeb. Lopatami srážejí sníh a led ze stříšek autobusových zastávek. "Dneska máme v plánu odstranit led ze všech těchto umělohmotných zastávek. Když vidím rampouch na veřejném osvětlení, tak ho shodím. Dělá se to pravidelně. Na střechách je rampouchů hodně, ale to není náš problém. Když si to majitel nějaké nemovitosti objedná, tak se mu to shodí. Jinak je to problém každého vlastníka," řekl zaměstnanec technických služeb. Prioritou jsou zastávky a městské budovy. Chodníky a místa k parkování.

Mezi tím někteří obyvatelé Jablonce přeskakují dřevěné tyče s nápisy "pozor led". Někteří majitelé budov se tak totiž snaží označit riziková místa. Třeba u trafiky. Nad jejím vchodem visí několik ledových kusů. "Tady je to už zařízené, aby to sundali. Dnes ráno se na to byli dívat," hájí trafikantka majitele budovy. Většina lidí z chodníku přes sněhový zátaras přejde na silnici a místo mine.

Někteří to risknou a zatím jim to vyšlo. "Podíval jsem se nahoru a jdu. Poznal jsem, že to nespadne. Než to spadne, tak to zachrastí. To stačím utéct," svěřil se muž, který právě pod střechou ověšenou rampouchy procházel. Radnice ví, že někteří majitelé nemovitostí si s nebezpečnými rampouchy starost nedělají. Městská policie má takové nemovitosti označit a kontaktovat jejich majitele. Ne vždy se to ale podaří.

Rampouchy zaměstnávají firmy na řadu dní dopředu

Rampouchy dělají starosti majitelům domů na horách. Specializované firmy by totiž mohli volat každé dva dny - tak rychle totiž dokáží rampouchy na okrajích střech narůst na tolik, že jsou nebezpečné. Rampouchy by měli odstraňovat majitelé nemovitostí. Jak ale zjistili v Jablonci nad Nisou, než čekat na to, až majitel do města přijede, je někdy lepší, když rampouchy odstraní technické služby na náklady města.

Sehnat firmu, která přijede a rampouchy ze střechy oráží, není jen tak. Čekací doba může být až tři dny, řekl nám prodavač ze sportu v centru Jablonce nad Nisou. A majitel jedné z takových firem to potvrzuje. "Čtrnáct dní jedeme od rána do večera. Teď mi zvoní telefon, takže budeme shazovat, takže musíme ukončit rozhovor," řekl a my musíme odejít za pásku, která vymezuje místo, kam za chvíli začnou padat kusy ledu z třípatrového domu. Jablonec nad Nisou je jedním z měst, které několikadenní sněžení takřka paralyzovalo. Speciální komise na radnici zvažovala vyhlášení kalamitního stavu. Včera ale znovu rozhodla, že ho vyhlašovat nebude. "Rampouchů je teď velké množství, a proto vyrazily do ulic hlídky městské policie, které mapují, kde rampouchy jsou a kde nejsou. Fotí je a oslovuje majitele," popisuje mluvčí radnice Jana Fričová.

Městské budovy musí udržovat radnice. Na to má technické služby, které mají teď tolik práce, že kdyby si je chtěl objednat soukromník, neuspěje. "Pokud jde o městské objekty, tam to zařizuje město. Pokud jde o objekty v soukromých rukách, tak tam potom městská policie oslovuje majitele domů a zjednává nápravu," upřesnila jablonecká mluvčí.

Jenže na horách vlastní nemovitosti i lidé z jiných krajů a na stav rampouchů se pravidelně nejezdí dívat. "Problém je v tom, že ne všichni majitelé domů jsou Jablonečáci. Mohou sídlit někde jinde a jsou těžko dohledatelní, takže tam se je městská policie snaží najít a zpětně chodí na kontrolu a snaží se to hlídat," doplnila Jana Fričová.

Jenže, když majitele neseženou a rampouchy na okraji střechy visí dál a ohrožují chodce, musí město jednat, říká Jana Fričová: "To je právě ten případ, kdy musí zasáhnout technické služby a město." Nastoupí město a platí město. Podle Jany Fričové nemá Jablonec možnost, jak peníze za zásah majiteli domu naúčtovat. "To je vůbec největší problém, protože nemáme ani oporu v zákoně a nelze majitele nějak pokutovat a nelze je ani žádným zákonným prostředkem přinutit k tomu, aby rampouchy shodili. Je to vždy jenom záležitost svědomí. Potom zodpovědnosti za případné zranění," dodala mluvčí.

Cedule majitele domu nezbaví odpovědnosti za způsobené škody

Sníh a led na střechách umějí být nebezpečné. Za poslední dny se stalo několik případů, kdy rampouchy zranily chodce nebo poničily auta. Sníh taje a i když majitelé domů rampouchy jednou odstraní, za několik dnů tam jsou znovu.

Podle Michala Šimona z České asociace pojišťoven se mnoho lidí se domnívá, že vyvěšením cedulky "pozor led" splní všechny své povinnosti. Ale není to tak. Cedulka totiž sice lidi upozorní, ale nezbaví je odpovědnosti za případně vzniklé škody. Michal Šimon si naopak myslí, že pokud rampouch zraní člověka mimo chodník, větší odpovědnost bude na straně poškozeného. "Nechoval se tak, jak by měl. Nepředvídal, že je v místě, kde být nemá a za tu škodu si z větší části může sám," vysvětlil.

V případě, že padající led poničí majiteli auto, nepomůže povinné ručení, upozornil Michal Šimon. "Je asi vhodné najít majitele domu, protože pak po něm budete asi škodu uplatňovat," doplnil. Rozdíl je také v tom, zda auto poničí spadlý sníh ze střechy, nebo zda vůz poškodí váha sněhu, který na něj nasněží třeba během noci. "V prvním případě se jedná o škody odpovědností. V druhém případě je potřeba mít havarijní pojištění," vysvětlil Michal Šimon.

Některá místa k parkování u firem nebo obchodů jsou označena cedulí "soukromý pozemek". Taková cedule při řešení škody na autě nezmění vůbec nic. "Většina pojišťoven tuto skutečnost nikterak nezohledňuje v likvidaci," řekl Michal Šimon a dodal, že ne na všech parkovištích pravidla silničního provozu musí platit. "Typickým příkladem jsou například parkoviště u supermarketů. Pravidla silničního provozu sice platí, ale pouze tím, že majitel pozemku tam umístí značku, že tady platí pravidla silničního provozu," dodal.

Porcelánka Thun se ocital nad propastí. Proč ale krachuje, když je o její výrobky zájem? Nalaďte si v pátek 27. února Radiožurnál po 11. hodině.

Náměty na reportáže a dotazy můžete posílat na e-mailovou adresu podkuzi@rozhlas.cz.

autoři: blč , vij , lvb
Spustit audio

Více z pořadu