Život nelze dát do tabulek, výživné určujeme podle možností rodičů, vysvětluje soudkyně

10. květen 2023

Jak vysoké výživné mají rodiče po rozvodu platit na své děti? S tím soudcům i samotným rodičům pomáhají tabulky ministerstva spravedlnosti. Jenže soudy často stanovují alimenty nižší. Ukázala to nová studie Legal Data Hubu Právnické fakulty Univerzity Karlovy. „Tabulky dávají návod, ale nejsou pro soudce závazné, každé dítě, o jehož výši výživného rozhodujeme, je jiné,“ vysvětluje předsedkyně Spolku rodinněprávních a opatrovnických soudců Jana Provazníková.

Co vše se při stanovení alimentů bere do úvahy? S čím tabulky při výpočtu výživného pracují?

Čtěte také

Při určování výživného přihlížíme k možnostem, schopnostem rodičů, a především povinného rodiče, a musíme zohlednit i potřeby dítěte. Při určování výživného přihlížíme k tomu, jak neresidentní rodič využívá kontaktu s dítětem. Máme rodiče, kteří přispívají nad rámec, například na stravenky, koníčky, fotbal, tenis, s dětmi tráví čas o prázdninách. Dalším důvodem je zdravotní stav dítěte.

To jsou náklady, které rodiče musí poskytnout. A když máme rodiče, který se nad rámec podílí dobrovolně na úhradě odůvodněných potřeb dětí, tak není důvod, aby soud stanovoval výživné tak vysoké, jako je v tabulkách, když je tam ta dobrovolnost.

Jak se ale soud může spolehnout na dobrovolnost přispívat více, která v určitém časovém úseku může fungovat, ale za nějakou dobu zase ne? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio

Související