Energie nad zlato: Jak se rodiny připravují na skokový růst cen energií

Kdybych neměla na kluka alimenty, tak už tu nejsme, neměl by co jíst, říká samoživitelka od Bohemia Energy

Petra Nováčková je samoživitelka, žije z rodičovského příspěvku, bydlí v pronajatém bytě a kvůli ukončenému podnikání skupiny Bohemia Energy a zvýšení cen energií řeší, jak vyjde s penězi. Už teď je její rozpočet napnutý. Majitel bytu kvůli dražším energiím nájem zvedne, Úřad práce jí ale snížil příspěvek na bydlení. „Zeleninu a ovoce si můžu dovolit týden po rodičáku. Když je kluk u babičky, dostane čerstvé věci, které si dovolit nemůžu. Nevím, co budu dělat,“ bojí se Petra.

Protože přes léto spotřebovala Petra Nováčková míň elektřiny, než kolik platila na zálohách a vznikl jí přeplatek, dostane teď nižší příspěvek na bydlení. 

„Vyúčtování vyšlo tak, že z toho vyšel přeplatek, který mi majitel nedá, protože to nemám nikde ve smlouvě. Tak 880 korun minus. Pro mě to jsou hned dva balíky plen minus,“ počítá.

Čtěte také

„Zatím dojíždím smlouvu platnou do konce roku, co mám. Už jsme se bavili o tom, že mi přijde dát novou smlouvu. Neříkal ještě konkrétní částku, to asi ještě neví, ale 20 až 30 procent,“ smiřuje se Petra Nováčková se zdražením nájmu kvůli energiím, které platí majiteli rovnou.

To bude znamenat zdražení zhruba o dva tisíce korun. Už tisíc korun je pro mě hraniční. Kde já to vezmu? Prostě nevezmu. Kdybych neměla na kluka alimenty, tak už tady nejsme, protože by neměl co jíst,“ říká.

Sporák má Petra Nováčková plynový, troubu elektrickou. Aby ušetřila, bude vánoční cukroví péct u rodičů. Pračku ale zapíná i několikrát za den. Vaří ale do zásoby a už teď snaží se šetřit, kde se dá. 

„Příští rok bude... Nevím, co bude,“ přiznává a uvažuje, že si nechá zvýšit rodičovský příspěvek. „Ale o to rychleji ho vyčerpám a kluk bude muset jít do školky.“

autoři: Iva Vokurková , vma
Spustit audio

Související