Zdražování energií? „Za situaci odpovídá celá vláda. Stát to musí řešit okamžitě,“ tvrdí Maláčová

Jak pomoci rodinám, které se kvůli prudkému zdražování energií ocitly v existenční tísni? Z jakého důvodu se nevyplatí dlouho zůstávat u dodavatele poslední instance? A proč k situaci, kdy lidé doma přestávají topit, vůbec došlo? Hostem Vladimíra Kroce ve Dvaceti minutách Radiožurnálu je ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD.

Server Seznam zprávy v pátek popsal příběhy lidí, kteří z měsíce na měsíc musí kvůli krachu společnosti Bohemia Energy platit násobně vyšší zálohy na energie a přestávají kvůli tomu doma třeba i topit. Ze situace viní především stát. Jak to, že neuhlídal tak velkého hráče na trhu?

Tak předně bych chtěla říct, že ty příběhy znám už několik dní, protože se mi to denně dostává do e-mailu. Do zpráv na sociálních sítích mi lidé posílají skeny nových faktur na zálohy a ty částky jsou skutečně horentní. Je to katastrofická situace, kterou musí stát okamžitě, v řádu hodin nebo nejpozději dnů, řešit.

Čtěte také

Zálohu na energie ve výši 25 tisíc korun by ustál málokdo, natož například osmdesátiletá seniorka, která má platit mnohem vyšší zálohy, než má měsíční důchod. Je to velmi složitá situace a shodneme se v tom, že to musí řešit vláda. Ta za to má zodpovědnost jako celek a já pevně doufám, že ministerstvo průmyslu a obchodu po těch minulých dnech intenzivních jednání přijde do neděle s návrhem řešení.

Vaše tiskové oddělení uvedlo, že nepřípustným způsobem selhala základní ochrana spotřebitele. Co tím máte namysli?

No, mám na mysli to, že ministerstvo průmyslu a obchodu a zejména Energetický regulační úřad měly tu situaci hlídat. Víte, že firma Bohemia Energy zkrachovala na Slovensku o 14 dní dříve než v Česku. Mělo se na tu situaci reagovat v řádu hodin. Tím, jak rostly nebo se vyvíjely ceny energií na trhu, měly přicházet s případnými scénáři, jak na situaci reagovat.

Promiňte, ale nebylo to pozdě. Jak mohlo reagovat ministerstvo průmyslu už v době, kdy ta firma krachuje? 

V tu chvíli byla ještě funkční poslanecká sněmovna a měly okamžitě přijít s případným návrhem nebo novelou příslušného zákona tak, abychom měli nástroj na to reagovat.

autoři: Vladimír Kroc , vla
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.