Život k nezaplacení: Co konkrétně změní vládní úsporná opatření?

Buď zdražíme, nebo to tu zavřeme a půjdeme pracovat do Německa, svěřují se kadeřnice

Kvůli stabilizaci státních financí připravuje vláda konsolidační balíček, podle kterého by se měly zvýšit daně a odvody na sociální pojištění. Zaznamenají to především živnostníci. Pro některé může být zvyšování daní a pojištění likvidační. V dnešním díle se na pracovní situaci zeptáme kadeřnic z Mostecka, které zvažují i odchod do sousedního Německa. 

„Už teď jsme musely zdražit, už teď je to těžké. Když se to ještě všechno navýší, budeme muset zdražit ještě víc, což pro lidi není dobré,“ svěřuje se v kadeřnictví v Litvínově na Mostecku pánská kadeřnice Michaela Czisárová.

Zavřít krám a odejít do Německa?

A pokračuje: „Lidé nechtějí platit za kadeřníka několik stovek. Už jsme přemýšlely i o tom, že bychom tady zavřely a šly pracovat do Německa,“ uvažuje.

V čem by to bylo výhodnější, doplňuje její kolegyně Pavlína Langerová: „Měly bychom více financí pro sebe a pro děti. Mohly bychom snadněji zaplatit nájem, elektřinu, protože i ta se zdražila, jídlo…“ dodává.

Čtěte také

Pavlína s Michaelou mají každá své křeslo v pronajatém prostoru přímo v centru Litvínova. Případné zvýšení pojištění a daní by podle nich bylo likvidační: „Podnikat, platit sociální a zdravotní pojištění, paušální daň, k tomu ještě pronájmy, to z takového platu nemůžeme utáhnout,“ říká Pavlína.

Zvýšení pojištění a daní by pro ně znamenalo ukončení podnikání a nástup do klasického zaměstnaneckého poměru.

V Chomutově má své kadeřnictví Irena Veverka. Návrhy v rámci konsolidačního balíčku zatím příliš neřeší. „Neřešíme to. Až nám zavolá účetní, tak budeme vědět. Máme skvělou účetní, která se o nás stará, a když řekne zaplať, pak zaplatíme. Nejsem z toho nadšená, protože se zdražuje všechno,“ dodává.

Kvalitně, nebo hlavně levně?

Zvyšování cen se Irena Veverka bojí nejvíc. Ví, že každé zvýšení cen může odradit zákazníky. To připouští i jedna z nich, paní Markéta Olahová, která čeká na provedení melíru.

„Jde právě o to, že já sem chodím ráda, protože se vejdu do tisícovky. U nás v Jirkově už je kadeřník o sedm set korun dražší. Proto chodím radši sem. A otázka je, o kolik by se to zvedlo, protože potom si zákazník rozmyslí, jestli zajít k tomu nejlepšímu, nebo nejlevnějšímu kadeřníkovi,“ dodává.

Ukončení podnikání Irena Veverka neplánuje, nechce se jí ani nastoupit do práce do sousedního Německa. V případě odsouhlasení konsolidačního balíčku vlády ceny zřejmě bude muset zvýšit.

Vyšší náklady se odrazí v ceníku služeb

„Kadeřnice si samozřejmě navýší sazby o tolik, o kolik se jim zvýší náklady, takže bude záležet na zákaznicích, jestli nám to budou chtít platit, nebo ne. Každá mince má dvě strany. My to zdražíme, ale teď je otázka, jestli nám zákazníci budou chodit. Je to těžké. Když jsme začínali před 20 roky, všechno bylo jednodušší,“ dodává.

Čtěte také

Jak by se měl konsolidační balíček promítnout do života živnostníků, konkrétně ve službách, jako je kadeřnictví, popisuje člen prezidia Komory daňových poradců Jiří Nesrovnal:

„Pro některé skupiny vlastníků to bude znamenat, že budou platit státu víc, ať už se to týká třeba minimálního pojistného nebo také – byť tam je nárůst nepatrný – toho, z čeho se počítá zákonné pojistné. Dnes je to 50 % základu daně, podle nového návrhu to má být 55 %. Tyto změny samozřejmě povedou k tomu, že mohou živnostníci v určitých situacích platit více daní, než platí dnes. Zatím se bavíme o nějakých tezích. Je důležité, jak to bude vypadat, až se to potom promítne do legislativního textu. A to zatím k dispozici není,“ uzavírá.

autoři: Petr Král , mga
Spustit audio