Legendy Zikmund a Hanzelka

Slavnou dvojici Hanzelka a Zikmund chtěli komunisté vymazat ze společnosti

Právě dnes slaví stoleté narozeniny cestovatel Miroslav Zikmund. Spolu s Jiřím Hanzelkou při dvou cestách projeli skoro celý svět kromě Austrálie a stali se populárními a obdivovanými celebritami, na které si netroufl ani tvrdý komunistický režim 50. let. Zlom přišel až po roce 1968. Husákovská normalizace se pokusila vymazat legendární dvojici ze společnosti.

Život zkomplikovala Zikmundovi a Hanzelkovi už v roce 1965 takzvaná Zvláštní zpráva číslo 4. Kriticky hodnotila stav tehdejšího Sovětského svazu a vyvolala značnou nelibost komunistů v SSSR i v Československu. Cestovatelé se jim ale znelíbili i svou angažovaností během pražského jara.

7× Miroslav Zikmund! Otestujte, jak dobře znáte slavného cestovatele

Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund

Miroslav Zikmund letos 14. února oslaví neuvěřitelné 100. narozeniny. V téhle republice snad neexistuje nikdo, kdo by slavného cestovatele (a polovinu nerozlučného dua Hanzelka–Zikmund) neznal. Opravdu o něm ale víte všechno? Vyzkoušejte si náš test a připomeňte si cesty i životní příběhy Miroslava Zikmunda. 

„Domnívám se, že bychom v těchto hodinách měli zachovat naprostý klid a vrátit se na svá pracoviště. Maximálně v poledni dvě minuty ticha považovat za jedinou známku rozhodného a rozhořčeného protestu,“ uchovává Archiv Českého rozhlasu záznam vystoupení Miroslava Zikmunda na svobodném vysílači Gottwaldov v první den okupace 21. srpna 1968. 

21 let v ústraní

Když oba invazi vojsk Varšavské smlouvy odsoudili, vládnoucí moc je potrestala zákazem cestování i publikování. „21 let jsme pracovali naplno. A stejných 21 let jsme byli anonymně odsouzeni do nebytí,“ vzpomínal kdysi v rozhlase Jiří Hanzelka, jeden z prvních signatářů Charty 77. 

„Mělo to úplně stejné průvodní jevy jako u všech ostatních. Byla to dlouhá série velmi nepříjemných výslechů na Státní bezpečnosti. Práci jsme dostat nesměli. Nakonec jsem po 12 letech zásluhou velmi statečného Jindřicha Pavliše dostal práci jako sadař,“ dodával.

Čtěte takéProjděte si časovou osu života Miroslava Zikmunda a poslechněte si jeho rozhovory

Stejným způsobem režim pronásledoval i Miroslava Zikmunda. „Doufali jsme, že to nebude trvat jako třicetiletá válka. Takže jsme se pustili do literárního zpracování poslední fáze naší cesty. Pracovali jsme na dvou svazcích Cejlon – ráj bez andělů, který jsme v roce 1975 vydali v 11 exemplářích.“

Proti proudu času

„Já jsem se pak pustil do cestování do minulosti,“ dodává Miroslav Zikmund. „Začalo mě zajímat, odkud pocházím, zajímala mě genealogie. Proti toku dějin jsem se dopracoval až do pobělohorské doby.“  

Dvě desetiletí přežívali Hanzelka a Zikmund jen v mysli pamětníků. Jejich obrovský a pečlivě vedený dokumentační materiál, knihy a filmy jako by neexistovaly. Z jejich slávy to ale nic neubralo, jak se přesvědčili v listopadu 1989, kdy se znovu stali respektovanými osobnostmi.

autoři: Jaroslav Skalický , als
Spustit audio

Související