Legendy Zikmund a Hanzelka

Na své první cestě vydělali Zikmund s Hanzelkou přes tři miliony dolarů

Cestovateli Miroslavu Zikmundovi bude ve čtvrtek 100 let. Spolu s Jiřím Hanzelkou tvořili legendární dvojici, která během dvou cest v polovině minulého století projela skoro celý svět. A své cestovatelské zážitky předávali lidem doma. 

Poznali se v roce 1938 a byli celoživotními přáteli. „Je to něco ve hvězdách, co máte předurčené. Měli jsme podobné zájmy, chodili jsme spolu na fakultu. Vymysleli jsme spolu něco, co překračovalo normální rámec. Vezměte si, že jsme tento plán vymysleli za protektorátu, chránili ho před vlastními rodiči,“ vzpomínal před lety Miroslav Zikmund v Českém rozhlase.

Čtěte takéProjděte si časovou osu a poslechněte si jeho rozhovory s Miroslavem Zikmundem

Touha poznat svět

Na svou první cestu vyrazili Zikmund s Hanzelkou v dubnu 1947 autem značka Tatra 87. Za tři a půl roku projeli Afriku a Ameriku. „Vyjížděli jsme krátce po válce, vztahy mezi jednotlivými zeměmi byly zpřetrhané. Jako mladí komerční inženýři jsme přispěli k tomu, aby se tyto vztahy normalizovaly,“ popisoval Miroslav Zikmund. „V původním smyslu slova šlo o cestu na propagaci Tatry 87 i československého průmyslu vůbec.“

„Byli jsme plní touhy poznávat svět. Zvlášť po dlouhém protektorátním vězení,“ doplnil Jiří Hanzelka. „Po čase jsme zjistili, že tuhle touhu máme společnou s těmi, kteří nás sledují.“

Víc než tři miliony dolarů

Hanzelka se Zikmundem se mimo jiné pravidelně hlásili také ve vysílání Československého rozhlasu, kam posílali své jedinečné reportáže. Lidé v Československu si reportáže Hanzelky a Zikmunda nesmírně oblíbili. Dvěma cestovatelům šlo ale o víc.

„Pracovali jsme pilně jako ekonomové. První cesta stála asi 20 tisíc dolarů, které jsme si samozřejmě koupili my. Pomohlo nám stipendium na počátku, pak jsme všechno vrátili. Do skončení první cesty jsme pro Československo získali 3 200 000 dolarů.“

Ve čtvrtek 14. února – tedy na sté narozeniny slavného cestovatele – odvysíláme živě slavnostní večer Pocta Miroslavu Zikmundovi. Přenos začne v 19:00 ze zámku Dobříš. Na našem webu navíc najdete také video a po odvysílání samozřejmě záznam akce.

Když Zikmund s Hanzelkou odjížděli do Afriky, vyprovázeli je jen nejbližší přátelé a zástupci firmy Tatra. Při návratu je vítaly davy lidí. Znalo je celé Československo, stali se celebritami první velikosti.

autoři: Jaroslav Skalický , als
Spustit audio

Související