Legendy Zikmund a Hanzelka
Na své první cestě vydělali Zikmund s Hanzelkou přes tři miliony dolarů
Cestovateli Miroslavu Zikmundovi bude ve čtvrtek 100 let. Spolu s Jiřím Hanzelkou tvořili legendární dvojici, která během dvou cest v polovině minulého století projela skoro celý svět. A své cestovatelské zážitky předávali lidem doma.
Poznali se v roce 1938 a byli celoživotními přáteli. „Je to něco ve hvězdách, co máte předurčené. Měli jsme podobné zájmy, chodili jsme spolu na fakultu. Vymysleli jsme spolu něco, co překračovalo normální rámec. Vezměte si, že jsme tento plán vymysleli za protektorátu, chránili ho před vlastními rodiči,“ vzpomínal před lety Miroslav Zikmund v Českém rozhlase.
Čtěte takéProjděte si časovou osu a poslechněte si jeho rozhovory s Miroslavem Zikmundem
Touha poznat svět
Na svou první cestu vyrazili Zikmund s Hanzelkou v dubnu 1947 autem značka Tatra 87. Za tři a půl roku projeli Afriku a Ameriku. „Vyjížděli jsme krátce po válce, vztahy mezi jednotlivými zeměmi byly zpřetrhané. Jako mladí komerční inženýři jsme přispěli k tomu, aby se tyto vztahy normalizovaly,“ popisoval Miroslav Zikmund. „V původním smyslu slova šlo o cestu na propagaci Tatry 87 i československého průmyslu vůbec.“
„Byli jsme plní touhy poznávat svět. Zvlášť po dlouhém protektorátním vězení,“ doplnil Jiří Hanzelka. „Po čase jsme zjistili, že tuhle touhu máme společnou s těmi, kteří nás sledují.“
Víc než tři miliony dolarů
Hanzelka se Zikmundem se mimo jiné pravidelně hlásili také ve vysílání Československého rozhlasu, kam posílali své jedinečné reportáže. Lidé v Československu si reportáže Hanzelky a Zikmunda nesmírně oblíbili. Dvěma cestovatelům šlo ale o víc.
„Pracovali jsme pilně jako ekonomové. První cesta stála asi 20 tisíc dolarů, které jsme si samozřejmě koupili my. Pomohlo nám stipendium na počátku, pak jsme všechno vrátili. Do skončení první cesty jsme pro Československo získali 3 200 000 dolarů.“
Ve čtvrtek 14. února – tedy na sté narozeniny slavného cestovatele – odvysíláme živě slavnostní večer Pocta Miroslavu Zikmundovi. Přenos začne v 19:00 ze zámku Dobříš. Na našem webu navíc najdete také video a po odvysílání samozřejmě záznam akce.
Když Zikmund s Hanzelkou odjížděli do Afriky, vyprovázeli je jen nejbližší přátelé a zástupci firmy Tatra. Při návratu je vítaly davy lidí. Znalo je celé Československo, stali se celebritami první velikosti.
Související
-
Historie zapsaná do vily Miroslava Zikmunda. Dům odráží jeho široký záběr i úspornost, říká Vančura
O sbírky Miroslava Zikmunda bude v jeho zlínském sídle pečovat nadační fond Zikmundova vila. „Především si nepřál přerekonstruované muzeum,“ říká Čestmír Vančura.
-
Miroslav Zikmund o přátelství s Jiřím Hanzelkou: Zkouška ohněm proběhla až na cestách
„Nastínit 95 let života do hodiny a osmnácti minut považuji za ekvilibristický čin, těším se, jaké to bude,“ říká cestovatel Miroslav Zikmund o dokumentu.
-
Kniha Století Miroslava Zikmunda překvapí i znalé fanoušky. Co nevěděl ani Hanzelka?
Počátky cestopisectví Miroslava Zikmunda začalo ve Vysokých Tatrách a Korutanech. Zápisky z výletu z roku 1944 neviděl ani Zikmundův nejvěrnější kolega Jiří Hanzelk...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka