Žiji jako nuzák a cestuji jako král, říká dobrodruh Rudolf Krautschneider

17. červenec 2014

„Až postavím plachetnici, pustím se do voru,“ řekl si jednou cestovatel a dobrodruh Rudolf Krautschneider, který na vlastnoručně vyrobených plavidlech několikrát přeplaval Atlantik.

„Stavím loď, která se tváří jako vor,“ popisuje s tím, že stavba je docela náročná a jen samotný projekt vznikal dva roky. „Zkoušel jsem vyrobit téměř nepotopitelné vory,“ vysvětluje a zároveň prozrazuje nový cestovatelský cíl – udělat lodí oblouk Atlantským oceánem.

Čtěte také

V čem vidí půvab zamýšlené cesty? „Nikdo tuto trasu nezvládnul na netradičním plavidle,“ odpovídá Rudolf Krautschneider. Lákají ho především měsíce samoty na oceánu. „Každý den na oceánu, tedy v přirozeném prostředí, vám prodlouží život o jednu hodinu,“ tvrdí. A vzhledem k tomu, že se chystá strávit na oceánu alespoň šest měsíců, bude prý žít o 600 hodin déle.

„Občas mě někdo považuje za úspěšného, ale já se tomu vyhýbám. Chci pomáhat a být prospěšný,“ tvrdí a připomíná tak, že staví lodě pro děti z dětských domovů. Právě děti jsou balzámem na jeho duši. „Chybí jim táta, který by je nechal zatloukat hřebíky,“ myslí si.

Rudolf Krautschneider, cestovatel a dobrodruh

Proč často odkládáme své sny? Jaké měl Rudolf Krautschneider dětství? A proč je mu vzorem cestovatel James Cook? Ptal se moderátor Jan Pokorný.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...