Žijeme v zemi, kde politici nehledají odpovědi na velké otázky, přestože poptávka po nich existuje, myslí si sociolog Biler

7. leden 2020

Zpátky do Evropy, to bylo jedno z hlavních hesel, které rezonovalo celou československou společností po roce 1989. Měli jsme pocit, že existuje jen jediný směr, nevěděli jsme do čeho jdeme – Evropu jsme vlastně neznali, říká Stanislav Biler. Ta ale po válce prošla desetiletími vývoje a stavěla na regulaci ekonomiky a silném sociálním státu jako základních principech, které měly zabránit jejímu opakování. Klausova volná ruka trhu při zpětném pohledu nemusela být jediné řešení.

autoři: Jan Pokorný , and
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.