Žijeme v zemi, kde politici nehledají odpovědi na velké otázky, přestože poptávka po nich existuje, myslí si sociolog Biler
Zpátky do Evropy, to bylo jedno z hlavních hesel, které rezonovalo celou československou společností po roce 1989. Měli jsme pocit, že existuje jen jediný směr, nevěděli jsme do čeho jdeme – Evropu jsme vlastně neznali, říká Stanislav Biler. Ta ale po válce prošla desetiletími vývoje a stavěla na regulaci ekonomiky a silném sociálním státu jako základních principech, které měly zabránit jejímu opakování. Klausova volná ruka trhu při zpětném pohledu nemusela být jediné řešení.
Související
-
Zdeněk Svěrák: Obrečel jsem rozdělení Československa, ale s odstupem času si říkám, že to bylo dobře
Po revoluci se mi vrátila do života důstojnost. Člověk může říct veřejně, co si myslí a nemusí se cítit jako srab, říká herec a dramatik Zdeněk Svěrák.
-
Jak se žije Čechům 30 let od revoluce? Poslechněte si kompletní seriál reportáží Rozděleni svobodou
Jak vypadá česká společnost po 30 letech od sametové revoluce? Proč se veřejným prostorem tak často nese spojení „rozdělená společnost“?
-
Politici mobilizují proti kulturním elitám, říká o populismu Daniel Prokop
Rozhovor se sociologem a ředitelem výzkumu agentury Median Danielem Prokopem o tom, jak hodně populismus ovládá českou politiku a společnost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.