Zhruba třetina domácností redukuje výdaje, což vede ke stagnaci ekonomiky, říká sociolog Prokop

6. prosinec 2023

„Zhruba 35 procent domácností dnes negeneruje úspory, z toho, co měsíčně přinesou domů, ať už z výplat nebo důchodů, utratí prakticky všechno,“ říká sociolog Daniel Prokop s tím, že v roce 2021 to bylo 19 procent domácností a jde tedy o zhoršení životního standardu části domácností. „Domácnosti šetří, což vede k redukci domácí poptávky, což vede ke stagnaci ekonomiky.“

Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení pokračuje v roce 2023 jako Život k nezaplacení. Staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.

Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.

autoři: Tomáš Pancíř , Daniel Prokop , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.