Ženy v Ježíšově rodokmenu: Rachab
V Bibli, hned na začátku Nového zákona, v Matoušově evangeliu najdeme Ježíšův rodokmen. Kromě Ježíšovy matky Marie obsahuje další čtyři ženy, Támar, Rachab, Rút a Batšebu. Tentokrát se zaměříme na nevěstku Rachab, díky které dobyli Izraelci město Jericho.
Rachab je prostitutka, nemá tedy nijak důstojné zaměstnání, ale důležitější je, že má odvahu a že jí nechybí prozíravost. Když na dveře jejího domu zabuší izraelští zvědové, neváhá ani na okamžik a ukryje je. Zároveň si od nich nechá slíbit, že až budou dobývat město, její dům i životy lidí v něm ušetří.
Celý příběh, kde vystupuje prostitutka a zvědové v ohrožení, pronásledovaní místními pořádkovými silami, připomíná akční film. Všechno dobře dopadne, izraelští zvědové se spustí z okna Rachabina domu ve hradbách, z ohrožení vyváznou a Rachab okno označí karmínovou šňůrkou. Při dobývání Jericha na její pomoc Izraelci nezapomenou a nezabijí ji ani její blízké.
Rachab se pak stává symbolem aktivní víry v Boha, kdy věřící člověk neváhá a činí. Zároveň nevěstka z Jericha symbolizuje otevřenost – k věřícím se může připojit kdokoliv, bez ohledu na původ nebo zaměstnání, nikdo není vyloučený.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.