Zelí nadívané rýží a svařené víno s chilli a zázvorem. Adventní trhy v Budapešti jsou přehlídkou netradičních chutí
O budapešťských vánočních trzích se říká, že patří mezi nejkrásnější v Evropě. Nečekejte od nich kýč, ale pečlivě vybrané prodejce a na stáncích vcelku vkusný sortiment. Navzdory pandemii navíc zůstávají otevřené celý advent. Ke vstupu potřebujete ukázat covid pass, pochoutky pak můžete konzumovat bez omezení. Jaké chutě v Maďarsku symbolizují Vánoce?
Nejtypičtější maďarská vánoční chuť, podstata Vánoc je plněné zelí, říká mi šéfkuchař jednoho z největších místních stánků Sándor Kővári: „Je to tradiční jídlo, které jíme i o velikonocích, o svátcích, nebo když se sejde rodina k nějaké oslavě, tak na stole nesmí chybět plněné zelí.“
Chuť Vánoc? Nadívané zelí!
Ve vánoční variantě je zelný list nadívaný rýží, vepřovým a slaninou. Zelí, tentokrát červené, doplňuje i typická husí a kachní stehna. Maďaři mají rádi pečené maso, to je další vánoční chuť, usmívá se šéfkuchař Sándor.
Protože adventní trhy na náměstí před budapešťskou svatoštěpánskou bazilikou patří mezi nejkrásnější v Evropě, jeho zákazníci jsou prý hlavně turisté – a ti chtějí guláš a langoše.
S odbíjením zvonů se návštěvníci dávají do pohybu směrem k východnímu kraji náměstí anebo alespoň natahují krky. Fasádu baziliky totiž každou chvíli rozhýbe a rozzáří videomapping. Projekce vánočních motivů je podle organizátorů jiná každý den.
Bruslení a videomapping
Stánkaři nabízejí hračky, ozdoby, sušené ovoce nebo třeba dřevěná razítka na výrobu sušenek. Zatímco dospělí nakupují a popíjejí svařené víno, děti si v centru náměstí užívají bruslařského ringu. Po zvuku čepele zarývající se do ledu natahuji uši marně. Plocha kluziště je moderní, plastová a obejde se bez ledu.
Míjím několik prodejců maďarského bejgli, tedy štrúdlu. Záviny jsou plněné ořechy, mákem, variant je nespočet.
Zarazil jsem se ale u stánku se svařeným vínem. Prodavač se ptá, jestli teplý nápoj chci radši s chilli a zázvorem nebo s rakytníkem. Přijel jsem i za chutěmi, které neznám, objednávám tedy obě varianty.
Experiment se svařákem
„Nejdřív děláme pokusy s chutěmi: malá skupina ochutnává a ochutnává, a když se dobereme výsledku, jdeme s tím na trh,“ vysvětluje Ferenc Máté. Dochucující sirupy vyrábí u Balatonu v čardě, tedy maďarské hospodě, která stojí už víc než sto let.
Čtěte také
„Třeba u kombinace chilli a zázvoru jsme hledali spojení chutí, která bude zahřívat,“ vysvětluje. A podle rychlé ochutnávky se to podařilo. Chilli a zázvor krásně hřejí, verze s rakytníkem je zase příjemně nakyslá.
O něco dál potkávám tři Česky z Olomouce. „Chtěly jsme někam vyrazit na trhy a možnosti se zkracují. Budapešť je na dojezd stále velice blízko,“ popisuje první z nich Edita a Kateřina ji doplňuje: „Mile mě překvapilo zboží, které se tu prodává. Přijde mi mnohem hezčí a možná kvalitnější než u nás v Čechách.“
„Pro mě jsou trhy na oko hezčí. Cítím občas, že v Česku už jsou takové kýče,“ dodává se smíchem Hana.
Související
-
Šperky z černého dubu, čaj i tradiční irská polévka. Vánoční trhy v Belfastu nabízejí od všeho něco
Vánoční trhy organizuje před Vánocemi snad každé velké evropské město. Severoirský Belfast má pro takovou příležitost dokonce celou budovu – tržiště svatého Jiří.
-
Pouze bio a ruční výroba! Na vánočním trhu ve Vídni panují přísná pravidla
Na vídeňském Karlsplatzu narazíte pouze na ručně vyráběné předměty a bio produkty. Pravidlem místního vánočního trhu je ekologický přístup.