Zákony fotbalového kotle
Jak se kluby snaží přimět fanoušky ke slušnému chování na tribunách?
Nejen fotbalisté na hřišti, ale také fanoušci v hledišti se učí vyhrávat a prohrávat. Jestli a jak řeší české týmy se svými fanoušky, zda skandují slušně a neodpalují zakázanou pyrotechniku, se věnuje předposlední díl seriálu o chování na tribunách.
Před časem bylo u každého přenosu Ligy mistrů vidět video, v němž hráči říkali „ne rasismu“. Střídaly se detaily tváří velkých fotbalových hvězd, které pronášejí jasný vzkaz ve své mateřštině. Podobnou kampaň proti odpalování pyrotechniky si přeje Jakub Shoř, který se na policejním prezidiu zabývá diváckým násilím. „Hráči jsou idoly pro fanoušky. Mohou jim vysvětlit, že tohle tady nechtějí. Chybí mi kampaň, která by fanoušky vzdělávala a vysvětlovala škodlivost pyrotechniky.“
Jindřich Šídlo: „Jude Slavia! Ale my to tak přece nemyslíme!“
Jak říká stará, lehce poupravená moudrost, fotbal je hra, kterou hrají 90 minut proti sobě dva týmy o jedenácti hráčích.
V českých podmínkách to vypadá jako sci-fi. Kluby u nás odpalování zakázaných světlic příliš neřeší. Některé ho svým fanouškům neoficiálně povolili, další proti němu alespoň nepodnikají žádné výrazné kroky – navzdory tomu, že za prohřešky svých příznivců platili pokuty v řádech desítek tisíc korun.
Když to nepůjde po dobrém, pak to půjde po zlém
Situace se ale mění. „S představiteli klubu komunikujeme denně. Na stadionu máme svůj obchod. Pro lidi z klubu není nic jednoduššího, než seběhnout dvě patra dolů,“ přiznal zástupce slávistického kotle „sešívaných“. Spolu s několika dalšími příznivci se sešel s šéfem klubu Jaroslavem Tvrdíkem, který chce zakázat házení věcí na hrací plochu a pokřikování vulgarit, a omezit používání pyrotechniky.
„Ze strany vedení klubu ve vztahu k fanouškům je to poslední pokus, jak to řešit po dobrém. V opačném případě jsme připraveni na uplatňování razantních sankcí,“ říká Jaroslav Tvrdík. Třeba na vymáhání pokut nebo udělování zákazů vstupu na stadionu Slavie. Tuto iniciativu vedení Slavie ocenila Disciplinární komice české ligy. Díky ní nezavřela červenobílým na souboj se Spartou část stadionu, jako se to stalo ve čtvrtfinále Evropské ligy proti Chelsea.
Derby pražských es se bude věnovat poslední díl seriálu o dění na fotbalových tribunách zítra v 8:50.
Související
-
Cesta do hlubin fanouškovy duše: ‚Na stadion se chodí kvůli atmosféře, bez emocí to nejde‘
Lze udržet fotbalové fandění skalních příznivců v mezích přijatelnosti, nebo je to z povahy věci záležitost, která se bude vždy vzpírat normám? Do duše fotbalových „ultras“ se vydal Martin Charvát.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.