SERIÁL

6) Jak se kluby snaží přimět fanoušky ke slušnému chování na tribunách?

03548216.jpeg

Nejen fotbalisté na hřišti, ale také fanoušci v hledišti se učí vyhrávat a prohrávat. Jestli a jak řeší české týmy se svými fanoušky, zda skandují slušně a neodpalují zakázanou pyrotechniku, se věnuje předposlední díl seriálu o chování na tribunách.

Před časem bylo u každého přenosu Ligy mistrů vidět video, v němž hráči říkali „ne rasismu“. Střídaly se detaily tváří velkých fotbalových hvězd, které pronášejí jasný vzkaz ve své mateřštině. Podobnou kampaň proti odpalování pyrotechniky si přeje Jakub Shoř, který se na policejním prezidiu zabývá diváckým násilím. „Hráči jsou idoly pro fanoušky. Mohou jim vysvětlit, že tohle tady nechtějí. Chybí mi kampaň, která by fanoušky vzdělávala a vysvětlovala škodlivost pyrotechniky.“

Jindřich Šídlo: „Jude Slavia! Ale my to tak přece nemyslíme!“

Fanoušci Sparty během utkání 14. kola první fotbalové ligy: AC Sparta Praha - SK Slavia Praha

Jak říká stará, lehce poupravená moudrost, fotbal je hra, kterou hrají 90 minut proti sobě dva týmy o jedenácti hráčích.

V českých podmínkách to vypadá jako sci-fi. Kluby u nás odpalování zakázaných světlic příliš neřeší. Některé ho svým fanouškům neoficiálně povolili, další proti němu alespoň nepodnikají žádné výrazné kroky – navzdory tomu, že za prohřešky svých příznivců platili pokuty v řádech desítek tisíc korun.

Když to nepůjde po dobrém, pak to půjde po zlém

Situace se ale mění. „S představiteli klubu komunikujeme denně. Na stadionu máme svůj obchod. Pro lidi z klubu není nic jednoduššího, než seběhnout dvě patra dolů,“ přiznal zástupce slávistického kotle „sešívaných“. Spolu s několika dalšími příznivci se sešel s šéfem klubu Jaroslavem Tvrdíkem, který chce zakázat házení věcí na hrací plochu a pokřikování vulgarit, a omezit používání pyrotechniky.

„Ze strany vedení klubu ve vztahu k fanouškům je to poslední pokus, jak to řešit po dobrém. V opačném případě jsme připraveni na uplatňování razantních sankcí,“ říká Jaroslav Tvrdík. Třeba na vymáhání pokut nebo udělování zákazů vstupu na stadionu Slavie. Tuto iniciativu vedení Slavie ocenila Disciplinární komice české ligy. Díky ní nezavřela červenobílým na souboj se Spartou část stadionu, jako se to stalo ve čtvrtfinále Evropské ligy proti Chelsea.

Derby pražských es se bude věnovat poslední díl seriálu o dění na fotbalových tribunách zítra v 8:50.

Související