Zákony fotbalového kotle

„Jude Slavie“ nebo urážky Františka Straky. Začnou za pokřikování na stadionech padat tresty?

Když se při pondělním zápase Sparty se Zlínem ozval z kotle letenských fanoušků pokřik „Jude Slavie“ proti konkurenční Slavii, větší skupina příznivců ho přehlušila pískotem. Historie tohoto skandování sahá až do první republiky – sparťané tím tehdy reagovali na chamtivé jednání funkcionářů sešívaných…

„Jeden z významných členů tehdy řekl: ‚Hrajete s Angličany, pojistěte si utkání proti dešti a přemluvte Angličany a hrajte v pondělí.‘ V neděli pršelo, Slavie přemluvila soupeře a dostala peníze od pojišťovny. V pondělí nepršelo, hrálo se a Slavie dostala peníze od diváků. Naneštěstí příští týden hrála na Spartě,“ popisuje fotbalový historik Vladimír Zápotocký.

Čtěte také‚Jude Slavie‘ znělo po gólu i na děkovačce. Tribuny kotel Sparty vypískaly, hráči ukázali záda

Právě na Spartě se tehdy v roce 1923 poprvé objevilo skandování, které časem získalo jiné významy. Proto vadí víc lidem než jen oněm sparťanům, kteří na něj v zápase se Zlínem zareagovali pískotem.

Antisemitské skandování

„Pokřik je podle mě jednoznačně antisemitský. Bezprostředně se odkazuje k perzekuci Židů za druhé světové války, a pokud to někdo používá, vztahuje se k tomu,“ řekl už před časem Českému rozhlasu ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. 

Někteří fanoušci to nicméně takhle nevnímají. Tvrdí, že obecně urážlivé pokřiky berou jako vymezení se vůči rivalovi. Přijímají i hanlivé skandování vůči vlastnímu klubu.

„Opakovaně jsme to řešili,“ říká expert na problematiku fotbalových fanoušků z ministerstva vnitra Lubomír Janků. „Ke stíhání zatím nedošlo. Fanouškovská skupina nespadá do okruhu osob, vůči kterým trestní zákoník předpokládá nenávist.“

Pokřiky řeší i kluby

Podle fotbalových norem ale takové projevy trestné být můžou. Ligová disciplinární komise teď za vulgární skandování fanoušků Slavie na adresu karvinského trenéra Františka Straky udělila klubu pokutu 100 tisíc korun a podmínečně uzavřela Tribunu Sever na dva zápasy. Další nevhodné pokřiky slávistů i sparťanů bude komise řešit na příštím zasedání, v minulosti přitom podobné případy leckdy opomíjela.

„Jednoznačně vnímáme, že to není jednoduchá situace. Každý takový moment může vést k disciplinárnímu řízení,“ říká za disciplinární komisi mluvčí Štěpán Hanuš. 

Proti urážlivým pokřikům svých fanoušků vystupují také někteří kluboví funkcionáři. Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík se vůči nim vymezil na Twitteru, ředitel komunikace Sparty Ondřej Kasík to udělal na tiskové konferenci po zmiňovaném duelu se Zlínem. „Je to vážné téma, víme o tom a jako klubu se nám to nelíbí,“ řekl.

autoři: Jan Suchan , lvb
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.