Z osmi statečných prezident Zeman vyznamená zřejmě jen Natalii Gorbaněvskou

27. říjen 2014

Prezident Miloš Zeman podle všeho zítra vyznamená zesnulou Natalii Gorbaněvskou in memoriam. Ta spolu s dalšími sedmi ruskými disidenty protestovala v srpnu 1968 proti okupaci Československa. Zbývajících sedm statečných se ocenění s největší pravděpodobností zatím nedočká.

Český rozhlas na začátku roku navrhl udělit vyznamenání všem osmi disidentům, neboli osmi statečným, a návrh podpořili také poslanci a senátoři. Hlava státu ale s největší pravděpodobností vyznamená právě jenom Natalii Gorbaněvskou.

Podle generálního ředitele rozhlasu Petera Duhana je ale ocenění pro všechny disidenty velmi důležité. „Toho činu si mimořádně považuji a myslím, že je to naše povinnost. Protože oni bránili obecně svobodu, ale postavili se na stranu tehdejšího Československa. Já smekám a skláním se.“

To, že Natalii Gorbaněvskou vyznamená, potvrdil prezident Zeman už na konci června v Hovorech z Lán. Řekl, že ji sám chtěl vyznamenat ještě předtím, než dostal návrh od Českého rozhlasu. To, jestli ocení i zbývající disidenty, ale říct nechtěl.

„Zatímco u Natalie Gorbaněvské je všechno jasné, a bylo jasné dávno předtím, než jsem tento návrh dostal, tak u těch zbývajících sedmi statečných bude nutné dořešit některé technické detaily,“ uvedl v červnu prezident.

Z osmi statečných jsou dnes naživu už jen čtyři. Pozvání od českého prezidenta na zítřejší předávání státních vyznamenání obdržel například Pavel Litvinov, na slavnostní ceremoniál ale nejspíš nedorazí. S největší pravděpodobností ale pozvání na Hrad přijme další z ruských disidentů Viktor Fajnberg. Českému rozhlasu to potvrdila jeho přítelkyně Jana Hradílková.

„Hlavní důvod, proč se sem chce vydat, je, že se k tomu chce nějak otevřeně vyjádřit. Proč se Česká republika odhodlala udělit státní vyznamenání Natalii Grobaněvské, a nikoliv dalším účastníkům protestu v roce 1968,“ uvedla Hradílková.

Protestu na Rudém náměstí v srpnu 1968 se spolu s Natalií Gorbaněvskou zúčastnili Konstantin Babickij, Vadim Delone, Vladimir Dremljuga, Viktor Fajnberg, Pavel Litvinov, Larisa Bogorazová a Taťjana Bajerová.

Natalja Gorbaněvská

Gorbaněvskou za to sovětský režim poslal na dva roky do psychiatrické léčebny. Lékaři jí bez jakýchkoli odborných expertíz diagnostikovali pomalou schizofrenii. V sovětských věznicích si odseděla dva roky a dva měsíce.

Na Rudé náměstí se ještě loni v srpnu po 45 letech vrátila, a to se stejným transparentem jako v roce1968 - Za naši a vaši svobodu. V listopadu pak ve věku 77 let zemřela.

Čtěte také

autor: tby
Spustit audio