Wimbledonské zákulisí: halal maso a růžové účesy

Z rozhlasového éteru nebo televizní obrazovky na nás posledních 14 dní létaly míčky vystřelované raketami tenistů na Wimbledonu. Londýnský All England Club je místem, kam by se snad každý z nás jednou rád podíval. Dostat se na jeden z kurtů je složité, ale proniknout do hráčských prostor je ještě těžší.

Spolu se mnou jste se právě ocitli v prostorách hráčské restaurace, kde se novináři jinak příliš pohybovat nesmějí. V tomto prostoru chtějí mít současní i bývalí hráči a trenéři své soukromí. Je to oáza klidu, kde se podává vynikající a pochopitelně velmi zdravé jídlo.

„Před zápasem tenisté sahají hlavně po těstovinách. Děláme tady denně šedesát sedmdesát kilogramů čerstvé pasty. Hráči ji lehce stráví a v těle jim vznikne přírodní cukr glukóza,“ popisuje šéf celého wimbledonského cateringu Gary Parsons.

„Po utkání pak tenisté naopak zvyšují hladinu bílkovin, takže si dají rybu, maso a třeba tam ‚pošlou‘ i pár čokoládových dortíků,“ dodává se smíchem.

Losos, chřest a jahody

O stravovacích zvyklostech tenistů má dokonalý přehled. Při placení se totiž u pokladny načte z akreditace hráčovo jméno a obsah jeho tácu. Dalo by se tak lehce zjistit, kolik masa si dal Novak Djokovič během pouti turnajem nebo která tenistka nejvíc investovala do zmrzliny.

„Kulinářský Wimbledon, to je losos, chřest a jahody. Všechny základní suroviny mají bio původ u místních dodavatelů. Chřest dostáváme z Eveshamu v hrabství Kent. A losos? Ten putuje ze Shetlandských ostrovů,“ dodává Gary, pro kterého zřejmě neexistuje neřešitelný problém.

Nabídka pokrmů je široká a každý si tu přijde na své

„Máme k dispozici i halal maso, které je připraveno podle islámských norem. I kdyby některý z hráčů toužil po košer pokrmu, dokážeme to zajistit,“ tvrdí sebevědomě Gary Parsons.

Hodně rušno je u ovocného baru, kde si můžete nechat namíchat libovolný ovocný nápoj. Nechybí tu pochopitelně ani gril, u nějž vidím pořádný kus šunky.

Tenisovým účesům letos vládla růžová

To už vycházím z hráčské restaurace a asi o dvacet metrů dál vstupuji do kadeřnického salónu. Je to další prostor, kam chodí hráči rádi relaxovat.

„Když se k nám někdo přijde nechat ostříhat, je podle mě důležité ho nebo ji zbytečně nerozčilovat. Nechceme po nich autogramy, nefotíme si je a podle mě to tenisté oceňují. Je to součástí pravidel celého hráčského komplexu, tak se toho držíme,“ vysvětluje mi šéfka salónu Suzanne Strongová, která nad účesy hráčů a hráček vládne ve Wimbledonu už třicet let.

„Chodívají k nám často i bývalí hráči. Třeba taková Martina Navrátilová je naší pravidelnou zákaznicí. Samozřejmě stříháme i trenéry, ale když máme přetlak, upřednostňujeme logicky hráče a bývalé tenisty,“ popisuje fungování svého netradičního podniku, který má otevřeno pouze o něco víc než 14 dnů v roce.

Suzanne Strongová vládne wimbledonským účesům

Mimochodem ještě před pár lety sídlilo populární kadeřnictví, ve kterém nic neplatíte, v dámské šatně. Letos je v All England Clubu módní barvou růžová – viděl jsem ji na hlavě Rusky Pavljučenkové i Němky Kerberové. V minulosti však salón paní Strongové zažil i mnohem divočejší přání.

„Jedna hráčka za námi přišla s dost extrémním nápadem, že chce půlku hlavy obarvit na fialovo a druhou půlku zeleně, aby měla na hlavě wimbledonské barvy,“ prozrazuje paní šéfová. Já snad můžu dodat, že tenhle ztřeštěný nápad měla Ukrajinka Kateryna Bondarenková.


Zvětšit místo konání tenisového Wimbledonu

autor: Jiří Hošek
Spustit audio