Vzpomenete si, odkud pochází hláška „modří už vědí“?

1. červen 2016
Svobodná a divoká 90. léta

Je z dětského pořadu Hip Hap Hop, který od roku 1992 vysílala každou sobotu ráno televize. V soutěži, která vznikala v brněnském studiu České televize, se utkávaly tři smíšené dvojice dětí kolem dvanácti let. Jednotlivé týmy označovaly obrázky ovoce a odpovídající barvy. Švestky byli modří, jablka červení a hrušky žlutí.

Napínavý boj o ceny v podobě knih a krabic džusu prověřil nejenom vědomosti a matematické schopnosti účastníků, ale i jejich fyzičku. Děti totiž kromě zodpovídání otázek hrály také „košandu“, vlastně basketbal na jeden koš, a střílely míčkem na branku.

Závěrečná a nejnapínavější část pořadu spočívala v zodpovězení tří otázek. Po každé z nich hrozila neúspěšnému účastníkovi studená sprcha. Pokud ale všechny nástrahy zvládl, mohl se těšit, že ho zaplaví kuličky štěstí.

Čtěte také

Soutěž šla v televizi naposledy 27. prosince 1999, skončila tedy právě na konci devadesátých let. V Hip Hap Hop začínala známá moderátorka Eva Brettschneiderová. Její rozhovory s trochu vyplašenými, ale bezprostředními malými účastníky jsou nezapomenutelné. Dodnes je živá také často opakovaná hláška ze soutěže: „Modří už vědí“, kterou už v roce 1993 v poněkud neslušném kontextu zpopularizoval časopis Sorry.

A co vlastně znamenají záhadná slova Hip Hap Hop? V soutěži nahrazovala rozpočítávání při hře Kámen, nůžky, papír, kterou se určovalo pořadí účasti v jednotlivých disciplínách.

autor: mit
Spustit audio