Výše úroků a názor ekonomů

8. říjen 2004
Vaše téma

Nemravně vysoké úroky - na ně si stěžuje jedna z posluchaček, která tak inspirovala Vaše dnešní téma. Ptá se, jestli je přípustné půjčovat peníze na padesátiprocentní úrok a zda to už není podle zákona lichva. Zákon ovšem nedefinuje jak vysoký úrok je ještě přípustný a jak jsme zjistili, podle renomovaných ekonomů je to dobře.

Shrnout by se to dalo do jedné věty. Jsme dospělí lidé, máme všechna práva a proto bychom měli odpovídat za uzavírané smlouvy a nikdo by nám ani společnostem, které půjčují peníze, do toho neměl mluvit.

Sobíšek: Jsem přesvědčen, že by stát neměl regulovat výši úrokové sazby úvěrů, stejně jako nereguluje cenu služeb jiných.

Říká hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. A šéfka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová k tomu dodává.

Šichtařová: Abych řekla pravdu, pojmu lichva zas tolik nerozumím. Půjčení peněz není nic jiného, než ochota toho, kdo si půjčuje, zaplatit nějaký úrok a výška ceny závisí pouze a jen na dohodě těch dvou aktérů.

Ovšem klient takové společnosti musí znát všechny podmínky úvěru a měl by takový propočet vyžadovat.

Sobíšek: Zejména by se měl klient zaměřit na úrokovou sazbu přepočtenou na roční bázi. Dnes už zákon předepisuje, aby v každé úvěrové smlouvě takto vypočtená úroková sazba byla.

Podívejte se tedy nejen na výši úroků, ale také na to, za jakou dobu se konkrétní úrok účtuje. V nabídce úvěrové společnosti může být třeba deset procent z půjčené částky, jenže třeba za měsíc. A pak žádejte propočet, kolik peněz byste museli zaplatit za rok a podle toho se rozhodujte.

Šichtařová: Druhým, velmi důležitým bodem, jsou poplatky. Společnosti, většinou nebankovního typu, nabízejí na první pohled velmi nízké úrokové sazby úvěrů, na pohled druhý jsou půjčky méně výhodné, protože zaplatíme velmi vysoký obnos na poplatcích. Proto se vždy ptáme, kolik celkově zaplatíme na všech peněžních náležitostech splátkové společnosti.

A pokud se nám takové informace nedostalo, je lépe se obrátit jinam. Přestože obvykle nebankovní firmy nabízejí půjčky s vyšším úrokem a třeba i s vyššími poplatky, mají své místo na trhu. I tady záleží především na rozhodnutí každého z nás. I dražší úvěr totiž někdy může být výhodnější.

Šichtařová: Dostaneme-li se do situace, že si třeba můžeme něco koupit velice výhodně a musíme hned zaplatit, nepomůže nám asi banka, ale splátková společnost. Vyšší finanční nevýhodnost je vyvážena větší rychlostí při odběru peněz.

Říká Markéta Šichtařová. Podle Pavla Sobíška jsou také banky obvykle přísnější na zajištění úvěru a proto někdy nezbývá než se obrátit na společnost, která peníze půjčí i když dráž, protože jde do vyššího rizika. A můžete mít i jiný důvod.

Sobíšek: Některé nebankovní subjekty pracují tak, že donesou finanční hotovost klientovi až do domu, takovou službu banka záměrně neposkytuje a pokud je klient ochoten za službu zaplatit, pak je logické, že se obrátí na takovou společnost.

autor: alh