Výjimeční psi
Má respekt i bez štěkání. Jak vypadá práce zkušeného ovčáckého psa?
Ovčáčtí a pastevečtí psi pomáhají nejčastěji na velkých farmách. Ti ovčáčtí umí stádo přivolat, přesunout nebo rozdělit. Pastevečtí zas hlídají a chrání ovce nebo krávy před vlky, medvědy a zloději. Výběr plemena a výchova ovčáckých a pasteveckých psů se proto liší.
Ovčáčtí psi umí pracovat s ovcemi, krávami, prasaty, kachnami, husami nebo slepicemi. Na přesun a třídění se hodí border kolie, které chová třeba ovčácký mistr Miroslav Koško z Českého ráje. Práce se psy je v jeho rodině tradicí, a to po šest generací.
Miroslav už ocenění z nejrůznějších závodů a mistrovství v ovládání ovčáckých psů ani nepočítá. Vysvětluje, že ovčák dokáže psa ovládat i na vzdálenost víc než půl kilometru. „Na normálních závodech se pouští pes na nějakých 400 metrů. Na farmách i dál, i na 600 metrů a víc,“ říká.
Miroslav Koško je ovčák-profesionál, který má na ovládání psů výuční list. Za minulého režimu se vyučil v oboru „chovatel hospodářských zvířat se zaměřením na chov ovcí“. Se psy se dorozumívá třemi způsoby: pohybem pastýřské hole, hlasem a pískáním na speciální píšťalku.
Čtěte také
Ovládání předvádí na tréninkové pastvině s border kolií Edanem. „Povely jsou v angličtině, Edan jich umí hodně, ale základních je několik,“ upozorňuje. Povel „Come by“ znamená pohyb po směru hodinových ručiček, při „Away“ pes obíhá stádo zprava. „Lie down“ znamená zastavení, případně lehnutí.
Pes jednoduše rozdělí stádo
Edan má za úkol přivést asi 40 ovcí, které jsou několik set metrů od něj na pastvě. „Běží pro ovce obloukem z pravé strany, teď se vynoří za nimi a přižene je. Ten pes ty ovce neštve, chodí v klidu krokem za nimi, nehoní to. U stáda ovcí má být vždycky klid,“ popisuje ovčák Miroslav.
Tentokrát používá k ovládání psa píšťalku. Pes nejde přímo k ovcím, ale drží se asi deset metrů od jejich stáda. Kdyby se ovce lekly, můžou se rozutéct. „Vidíte tu vzdálenost mezi psem a ovcemi? Pokud pes překročí ochrannou linii, tak ovce začnou reagovat.“
Edan reaguje na zvuky píšťalky, stádo obíhá a přibližuje ho k ovčákovi. Stádo umí i rozdělit na části. Miroslav mu dává pokyn holí: „Rozděluje stádo tak, jak chci já. Určím, jaké a kolik ovcí, prostě mu ukážu hůlkou.“
Rozdělování ovcí se hodí třeba v situaci, kdy farmář potřebuje stříhat vlnu. Ovčáčtí psi předtím ovce připraví do skupin. „Když jezdím po farmách, tak aby ti lidi tam nemuseli ty ovce shánět, beru si své psy. Připravíme si ovce do ohrad a začínáme střihat. Vezmu si mašinku a psi odpočívají.“
Vždy připraven
Čtěte také
„Dobrý pes si udělá respekt,“ říká Miroslav Koško a chválí Edana, kterého prý ovce poslouchají perfektně. Ovčák samotný nedokáže psovi hlavně na velké vzdálenosti pomáhat. „Tam jde o to, že já na tu vzdálenost nevidím. Já nejsem schopný odhadnout, co ty ovce dělají, jak se chovají. Je to vše na psovi.“
Ovčáčtí psi u práce až na výjimky neštěkají. „Někteří starší psi si třeba štěknou u krav, a to pro hlasitou výstrahu, ale je to strašně málo.“
Pokud by ovčáckého psa stádo neposlouchalo, má možnost neposlušné kusy pokousat na jednom konkrétním místě, aby nepoškodil vlnu. „Když ovečka psa nerespektuje, bohužel dostane po nose. Jde tam o potrestání. Pes může chytnout ovci za nos. Ovčák pak tu ránu vidí a může ji ošetřit.“ Edan zažil i situaci, kdy byl samotný pes zraněný. „Dostal rohama, dostal od krav kopanec.“
Je pořád připravený něco dělat. To, že je se mnou u ovcí, je pro něj nejvíc, co může být.
Miroslav Koško
Zastoupit ovčácké psy jde v případě velkých stád a velkých pastvin složitě. Stáda může přesunout může skupina lidí. „Pomůže celá rodina, sousedi, jinak to nejde. Pes je určitě výhodou. Nemusíte čekat na lidi, určovat si hodinu. Zkrátka si vezmete psa a jdete. Pokud je ale stádečko malé někde u baráku, tak se svolává na chleba, šrot nebo na obilí.“
I když border kolie Edan zrovna nedostává žádné pokyny a může na pastvě odpočívat, neustále ovce sleduje. „Je pořád připravený něco dělat. To, že je se mnou u ovcí, je pro něj nejvíc, co může být,“ shrnuje Miroslav, který Edana neodměňuje pamlsky ani ho nehladí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.