Vyhnaná z vlasti. Malé gymnastce Polyně válka sebrala domov, ale ne odhodlání patřit mezi nejlepší
Larysa si našla práci i přátele v šicí dílně. Zkušenost má s šitím gymnastických dresů pro dceru Polynu
Devítiletá gymnastka Polyna si docela rychle zvykla na nový sportovní oddíl i na to, že pro české kamarádky je prostě Polča. A její matka si už našla práci v šicí dílně, kde se vyrábí sportovní dresy. Může tam zajistit skromné živobytí pro všechny své tři dcery.
Larysa právě šije florbalové dresy. V dílně využila své praktické zkušenosti z Ukrajiny, kde své dceři Polyně vyráběla gymnastické dresy. Jinak je její profese jiná – má vystudovanou vysokou školu v Kyjevě, obor design.
Útulná malá kuchyňka je v dílně odpočívárnou švadlenek, teď slouží i jako učebna českého jazyka. Kolegyně se snaží Larysu naučit česky. „Larysa mi hned padla do oka, je taková sympatická, usměvavá. Na to, že je vysokoškolačka, si na nic si nehraje, je taková skromná,“ vypráví kolegyně.
Těžké začátky
„Žehlička, stroj, nůžky, jehla, dvojjehla…,“ vyjmenovává Larysa česká slova, která už zná. Barbora se přidává s tím, že nejlépe se pomáhá rukama, nohama a srdcem. „Je to lepší a lepší, rozumíme si, je strašně usměvavá, přinesla nám sem energii,“ vypráví.
Larysa už si pomalu na české prostředí zvyká, je klidnější. Začátky ale byly těžké. V neznámé zemi neznala jazyk a musela se postarat o děti. Proto je moc ráda za to, jak ji v malé šicí dílně v Petřvaldu na Karvinsku kolegyně přijali.
Oslava jako překvapení
„Řekni, jak jsme tě překvapili, když jsi měla narozeniny,“ napovídá jedna z kolegyň. Larysa vzpomíná, jak jí ve firmě udělali oslavu. Jednou z organizátorek byla Marcela: „Je narozená jako můj vnuk, tak říkám: bude mít narozeniny, uděláme překvapení. Kristýnka koupila dárek, byl tady dort… Zazpívali jsme jí všechno nejlepší, hodně štěstí, hodně zdraví…,“ vzpomíná s úsměvem.
Chyby nevadí
„Myslím si, že sem zapadla. Je na ní vidět, jak postupem času pookřála, a to je v tuto chvíli důležité,“ říká zástupce firmy Burik Roman Kantor. Vůbec tam neřešili, jestli bude Larysa dělat nějaké chyby při práci, prostě ji vzali, chtěli pomoct rodině z Ukrajiny. „Přesně tak, neděláme atomovou energii, u nás když se stane chyba, dá se jednoduše napravit,“ dodává.
Zatímco Larysu učí česky parta švadlenek, její mladší dcery Polyna a Ema na to mají ve škole speciální hodiny. Tam se podíváme v pátek.
Související
-
Jak válka na Ukrajině změnila Ameriku. Poslechněte si reportážní seriál od našeho zpravodaje v USA
Spojené státy pod vedením prezidenta Bidena se postavily jednoznačně na stranu Ukrajiny. Jakou podporu má tato politika u běžných Američanů? A co by bylo za Trumpa jinak?
-
Inteligence v exilu. Jak se váleční uprchlíci snaží navázat na své kariéry
Poslechněte si nový seriál Radiožurnálu o válečných uprchlících, kteří se snaží navázat na své kariéry. od pondělí do neděle vždy v 8:50.
-
Pracují, pomáhají, chodí do školy. Jak si na život v Česku zvykají „naši“ Ukrajinci?
Váleční uprchlíci z Ukrajiny začínají znovu, mimo jiné i v České republice. Jak se jim daří najít práci? Přijali je Češi s otevřenou náručí? Poslechněte si každý den v 8:50
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.