Vyhnaná z vlasti. Malé gymnastce Polyně válka sebrala domov, ale ne odhodlání patřit mezi nejlepší

Pro menší děti je Polča vzor, chtěly by cvičit jako ona, říká trenérka mladé ukrajinské gymnastky

Na první trénincích cvičila Polyna sama a ostatní děvčata netušila, jak se s ní mají bavit. Stačilo pár týdnů a všechno je jinak. V tělocvičně už všechny malé gymnastky běhají spolu, smějí se a Polyně říkají Polča.

Když trenérka Kateřina Helcel zadává Polyně česky cvičení, nemá s tím malá gymnastka žádnou potíž. Zeptá se jen „Kolikrát?“ a jde na to. „Rozumí všechno perfektně a už se snaží i komunikovat česky,“ potvrzuje trenérka, která malé gymnastky učí doslova kouzla s balony.

Z plaché dívky čertíček

„Teď můžeme skočit. Pojď, ještě jednou,“ domlouvají se dívky mezi sebou. Na otázku, jaká je Polyna, odpovídá její nová kamarádka Klaudie: „Srandovní, strašně zlobivá, takový malý čertíček.“ Po plaché dívence není ani památky.

„Ano, čertík, to souhlasím,“ přikyvuje trenérka. „Už se rozkoukala a všechno je super. Myslím, že se holky i skamarádily a Polyna se tu cítí úplně parádně,“ popisuje situaci několik týdnů poté, co dívku do klubu přijali.

Polyna předvádí na soutěži sestavu bez nářadí

S Polčou rukama nohama

„Polča mezi děti krásně zapadla. Ukázala nám i nějaké ukrajinské rozcvičky, takže jsme si z toho taky něco vzali. Myslím, že i pro menší děti je vzor, chtěly by cvičit jako Polča,“ znějí slova chvály od trenérky. „Poly vyniká hlavně ve výrazu, ten má výborný,“ dodává.

Jak se s Polynou domlouvají? „Buď rukama nebo nohama,“ usmívá se Klaudie. „Poly určitě není nikde v koutě, všude jí je plno. A to je dobře,“ pochvaluje si trenérka Kateřina.

Polyna na bedně

Trenérka Lucie Hýžová sedí na lavičce s nohou přes nohu a s uspokojením Polynu pozoruje při cvičení.

„Ze začátku to byla holčička zakřiknutá, skoro němá. Teď začala vystrkovat růžky, má v sobě nějakou čertičku. Podílí se s holkama na legráckách a vtípkách, je to číslo,“ usmívá se Lucie.

Polyna se už v dresu havířovského Sportovního klubu moderní gymnastiky raduje z třetího místa

Poly už má za sebou dva závody, z jednoho si odnesla i mediali. „Startovali jsme na ostravském poháru a tam získala bronz za sestavu bez náčiní,“ upřesňuje trenérka.

Polyna s Klaudií teď pilují svou sestavu na akademii, kde se představí havířovské veřejnosti.

Kamarádky získala i její matka Larysa v šicí dílně, kde našla práci. Tam se podíváme ve čtvrtečním dílu seriálu.

autoři: Andrea Brtníková , agf
Spustit audio

Související