Vyhnaná z vlasti. Malé gymnastce Polyně válka sebrala domov, ale ne odhodlání patřit mezi nejlepší

Díky sportu děti tolik nevnímají dění na Ukrajině, popisuje Polynina maminka. Její dcery už mají kamarádky a sžívají se s češtinou

Larysa a její tři dcery se přestěhovaly do bytu v Havířově. Byt mají zařízený, dcery chodí do školy a pokročily i s češtinou. „Polyna chodí v čtvrtou třídu a já v druhou třídu,“ hlásí školní aktivity nejmenší Ema. 

Larysa a její tři dcery vypadají šťastně, když ukazují svůj nový byt v cihlovém domě v Havířově. Konečně mají soukromí. Byt už mají vybavený nábytkem. A občas je v hovoru slyšet i čeština. „Tam je dětský pokoj. Tam je ložnice,“ popisují česky Larysiny dcery.

Polyna na gymnastice s kamarádkou Klaudií

Při hledání bytu kontaktovala Larysa centrum pomoci Ukrajině v Ostravě a dobrovolníci jí dali tip na tento havířovský byt.

Pokroky s češtinou

Co se v jejich životě změnilo? Larysa cítí, že dcery jsou samostatnější. Mladší dcery si už našly kamarádku z vedlejšího bytu. A taky tady už chodí do školy. „Polyna chodí v čtvrtou třídu a já v druhou třídu,“ hlásí školní aktivity nejmenší Ema. Na ní je nejvíce znát i slyšet, jaké pokroky v češtině dělá.

Starostlivá matka Larysa s češtinou pořád bojuje. Jazyk je pro ni těžký. Slova se prý dokáže naučit, ale hned je zapomene, směje se.

Dáte si brambory?

Na ukrajinskou pohostinnost ale Larysa nezapomíná a ochotně nabízí brambory, které servíruje vyhladovělé Polyně, která právě přišla z tréninku.

Čtěte také

Polyna už také češtinu zvládá lépe a ve sportovním klubu začíná mluvit s kamarádkami česky. Larysa ví, že sport Polynu plně zaměstnává, a je za to ráda. Děti díky tomu nevnímají tak silně to, co se děje na Ukrajině.

Brzy to neskončí

Při odpovědi na otázku, jak jsou na tom její blízcí a muž na Ukrajině, má Larysa v očích slzy. Popisuje, jak jí říkají, aby seděla a čekala, že válka brzy skončí. Ona ale ví, že brzy to nebude. Hněvá se na světové politiky – nelíbí se jí, že proklamují, že jsou s Ukrajinou, ale když je třeba pomoci, začnou zdlouhavě přemýšlet. A mezitím umírají lidé, kteří utéct nemohou.

Od splínu drží tmavovlasou ženu její děti. Nejmladší Ema už chodí do plaveckého kroužku, nejstarší Vlada zkouší najít taneční oddíl. A prostřední Polyna se chystá na první gymnastické závody.

Ve středečním dílu uslyšíte, jak se malé gymnastce daří sžít s klubem.

autoři: Andrea Brtníková , agf
Spustit audio

Související