Vyhnaná z vlasti. Malé gymnastce Polyně válka sebrala domov, ale ne odhodlání patřit mezi nejlepší

Na Ukrajině vyhrávala gymnastické soutěže. Teď devítiletá Polyna trénuje v havířovském klubu

Rodina malé ukrajinské gymnastky Polyny našla po útěku kvůli ruské agresi dočasné bydlení v Ostravě. A devítiletá dívenka začala trénovat v havířovském klubu. „Myslím, že se vyrovná našim patnáctiletým holkám,“ popisuje trenérka Lucie Hýžová, která na mladou ukrajinskou gymnastku dohlíží.

Rodinný dům Olgy Wolfové, zdravotní sestry na kardiologii, se proměnil v útočiště pro ukrajinské uprchlíky. „Holky spí v druhém patře, v menším pokoji,“ ukazuje.

Čtěte také

Tmavovlasá Larysa představuje své tři dcery – osmnáctiletou Vladu, devítiletou Polynu a sedmiletou Emu. Mají k dispozici malý pokoj v podkroví a jsou za to šťastné. Larysa líčí útěk z Kyjeva, rychle vzala dokumenty, sedly do auta a skončily tady.

V menším domku v Ostravě-Michálkovicích ještě našla dočasné útočiště další žena se synem. Je tady hodně dětí, hodně žen, ale bezpečí. Nejmladší Ema do toho hraje na klavír. Velký talent je také devítiletá Polyna,která na Ukrajině vyhrávala gymnastické soutěže. „Trénovala každý den až do večera,“ popisuje Larysa.

Vyrovná se patnáctiletým holkám

Zázemí k tréninku poskytly Polyně v gymnastické hale v Havířově. „Jsme strašně rádi, že přišla mezi nás, protože ukrajinské gymnastiky jsou opravdu na vysoké úrovni. Myslím, že se vyrovná našim patnáctiletým holkám,“ popisuje trenérka Lucie Hýžová, která na dívku dohlíží.

Larysa (vlevo) s Emou, Polynou a Vladou u krajanky Olgy

„Má možnost tréninků, to je nejdůležitější. Co se týká závodů, to se uvidí, jak bude dál. To bychom tady měli úplnou havířovskou bombu,“ usmívá se s nadějí.

Polyna zatím působí trošku zakřiknutě, cvičí sama, ale doma svým sestrám už nadšeně líčila, že má konečně trenérku. Její matka Larysa je šťastná, že gymnastický klub, který odpovídá jejím představám, našla.

autoři: Andrea Brtníková , prh
Spustit audio

Související