Vyhnaná z vlasti. Malé gymnastce Polyně válka sebrala domov, ale ne odhodlání patřit mezi nejlepší

Devítiletá Polyna už je v Havířově jako doma. Českým spolužákům pomáhá s matematikou

Nadějné devítileté ukrajinské gymnastky Polyny se ujal sportovní klub v Havířově. Její matce se tam povedlo sehnat byt a ve vedlejší obci i práci. Ze zakřiknuté dívky se během pár měsíců vyklubala upovídaná holka, které je všude plno – na trénincích i ve škole. U tabule vyniká v hodinách matematiky.

„Je strašně šikovná v matematice zvládá učivo. Je cílevědomá, ráda se zapojuje, ráda se hlásí. Je tam snaha se zapojit do výuky,“ chválí Polynu paní učitelka Dagmar Hrdá. „Než měla přijít, řekla jsem třídě, že přijde nová žačka z Ukrajiny. Hrozně se na ni těšili, krásně se tady začlenila.“

O krok napřed

V lavici sedí Polyna se spolužačkou Evou, která jí zpočátku pomáhala vyznat se ve škole – doprovázela ji do jídelny nebo do šatny. Teď už ale zvládá všechno sama.

Polyna a její sestra Ema se učí česky

„Za mě je Poly velice šikovná, hodně jí to jde, je milá. Někdy, když v matematice nevíme, tak nám hodně pomáhá,“ usmívají se další spolužačky Marie s Natálkou. Poly nám vysvětluje, že na Ukrajině byla v matematice mnohem dál, že už tam dělali složitější výpočty.

Nebylo o čem přemýšlet

„Ze zakřiknuté holky se stala běžná žačka naší školy, to znamená – komunikuje s dětmi, baví se, neschovává se, nestraní se kolektivu,“ popisuje ředitel Tomáš Ptáček. S přijetím Polyny a její sestry ani chvilku neváhal. „Vnímali jsme tu situaci, která byla a je doposud těžká. Nedostaly se do ní vlastní vinou, nebylo o čem přemýšlet,“ zdůrazňuje.

Aby Polyně i její sestře Emě šla čeština lépe, věnuje se jim Libuše Neubauerová, která zná ruštinu. Spolupráce s ní je díky tomu pro holky jednodušší. „Už se začínají smát, už si nemalují smutné obrázky, jsou veselé i ve třídě jsou šikovné,“ usmívá se učitelka.

Na tom, že Polyna i její sestra Ema chodí do této školy a jejich matka Larysa našla práci, má lví podíl žena, o které tato žena mluví jako o andělovi. Zdravotní sestru Janu představíme v sobotním dílu seriálu.

autoři: Andrea Brtníková , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související