Výchova budoucích vědců v Česku. Brněnská akademie chce děti nadchnout pro studium vesmíru
Je česká budoucnost v kosmickém průmyslu? Podle odborníků bychom v tomto odvětví mohli být v relativně blízké budoucnosti naprostou světovou špičkou. Aby se to ale podařilo a abychom si pozici v čele kosmického vývoje v budoucnu udrželi, musíme si vychovat nové generace vývojářů a inženýrů. Právě o to se snaží Labyrinth Space Academy.
„V pilotním ročníku se pokoušíme rozvíjet a povzbuzovat děti, aby se zajímaly o vesmír a aby měly možnost dostat se k informacím o vesmíru od nejpovolanějších. A je snad atraktivnější téma, kterým povzbudit do studia technických a přírodních věd, než je vesmír?“ říkají Michael Sidó a odborný garant programu Jan Spratek.
Chceme děti nadchnout do daného oboru a tématu, ať se samy dál rozvíjejí.
autoři projektu
„Naplánovali jsme 10 setkání během 10 měsíců. Během nich chceme děti seznámit se vším možným, co aktuálně nabízejí nejen programy Evropské kosmické agentury, ale i s tím, jaké možnosti se dnes nabízejí – přes projekty a soutěže až k technologiím. Například jedno setkání bude věnováno dálkovému pozorování Země.“
Na první lekci, která proběhla ještě na začátku září, dorazili třeba i zástupci SAB Aerospace. „Vzali stavebnici Merkur a vytvořili týmy. Ty se soustředily na výrobu družice podle odborného plánu. Děti si rozdělily role, někdo dokonce musel nakupovat součástky a další byl kontrolor kvality,“ dodávají s tím, že Space Academy děti učí i práci v týmu a projektovému řízení.
Vzniknou vesmírné kroužky?
Projekt Space Academy chce do ekosystému vzdělávání v oblasti vesmíru vnést systematičnost a povzbuzení. Jeho autoři doufají, že se pilotní ročník akademie postupně přerodí v celorepublikový koncept – například ve vesmírné kroužky na jednotlivých školách.
Je třeba začínat s výchovou budoucích studentů technických oborů takto brzy? A jak by se tento přístup k výuce mohl promítnout i v běžných výukových osnovách? Poslechněte si celý podcast Budoucnost R.
Související
-
„Bez Česka už do kosmu nic neodletí.“ Brněnská firma dodává součástky pro evropský vesmírný program
Budou na všech evropských vesmírných raketách české vlajky? Podle Petra Kapouna, CEO firmy SAB Aerospace, je to možné. Jeho firma nedávno dosáhla významného úspěchu...
-
Češi se ve vesmírném závodě neztratí. Nově budou dodávat zařízení pro evropskou raketu Ariane 6
Česká společnost SAB Aerospace se bude podílet na dalším rozvoji evropského vesmírného programu. Nově bude dodávat zařízení pro raketu Ariane 6.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.