Vši, blechy, muňky

24. leden 2005
Vaše téma

Nevím, možná máte také při poslechu tohoto pořadu dnes spontánní potřebu se podrbat. Vši, blechy, muňky a chilecie, tím se zabýval celý den pořad Vaše téma. Nečistota prostředí způsobuje to, že i zdravý člověk s pravidelnou hygienou může chytit na veřejných místech leccos. Prevence v podstatě neexistuje. Důležitá je ale například častá obměna oblečení a také čistota prostor, kde se pohybujeme.

Zatímco vši a blechy na vás můžou přeskočit pouze, když kolem člověka projdete, v případě nepříjemných muněk je nutný přímý kontakt. Ať už jde o kontakt pokožky s pokožkou nebo z oděvů nebo na toaletách. Pokračuje profesorka zdravotní výchovy, Antonie Hrdličková.

Antonie Hrdličková: Hlavně z textilu, dek, půjčování oděvů, což mezi mladší populací je také docela velkým zvykem, že si půjčují trička, mikiny, ložní prádlo třeba, stan, půjčují si deky. Tady mezi mladými lidmi ta bezstarostnost je vlastně ohrožuje v tomto smyslu.

Pokud se vám podaří přípravek na hubení parazitů sehnat, likvidovat je budete několik dní. Vždy je nejlepší poradit se s lékařem a číst příbalový leták.

Antonie Hrdličková: Je pro jistotu lépe prostě opakovat to třeba po dnech, ale to je jenom obecné pravidlo. Podle toho, čím budeme všechny parazity likvidovat, tak podle toho se také opakuje ta léčebná nebo likvidační kúra. A u každého preparátu je návod, který bych řekla, že je velice důležité ho přesně dodržet, aby byl úspěšný.

Zároveň s hubením vší nebo jiných parazitů je ale potřeba také vydezinfikovat všechny textilie v bytě, včetně oblečení celé rodiny, jinak se podle ředitelky základní školy, kde byla v minulosti epidemie vší, tento parazit úplně nevyhubí.

Projev ředitelky základní školy: Koberce, sedací soupravy, veškeré oblečení, nejenom tedy šály a jako čepice, ale veškeré oblečení, vše, kde se mohou ty vši až měsíc jaksi udržet při životě a nakazit tedy další.

No a protože jsme také hovořili o tom, že například blechy nebo vši mohou přeskočit také ze zvířete na člověka, ptala jsem se také na nejvhodnější prevenci u zvířat. Podle veterináře Jaroslava Chlupatého dnes už účinné preventivní prostředky existují. Nejčastější šampony vydrží jen 24 hodin, nejlepší jsou proto spreje nebo speciální ampule.

Jaroslav Chlupatý: Nejlepší jsou takzvané spotony, což jsou takové pipetky, které třeba vydrží tři měsíce, chrání to zvíře před nakažením. Ještě je důležité i odčervování, protože možná posluchači nevědí, že blecha je mezi hostitelem tasemnice psí a ta je potom nebezpečná i pro člověka, zase když někdo má psa, který leží v posteli, může se prostě ten člověk i nakazit.

Tolik dnešní Vaše téma. Pokud vás tedy postihne, že chytíte nepříjemnou blechu nebo veš, určitě o problému nemlčte, abyste parazita nešířili dál. Nechte si také poradit v lékárně. Jak jsme ale slyšeli, ještě nějakou dobu bude problém dostat lék na hubení parazitů. Vždy vám ale poradí lékař. Důležité je hlavně se nebát a problém hned po zjištění řešit.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: Hana Jurášková