Volební perličky. Ľubomír Smatana v novém seriálu listuje tak trochu jinou volební mapou Česka

Feministické sdružení? Vůbec ne! V Počepicích si muži nechtěli vzít sestavení kandidátky na starost

Do komunálních voleb kandidují především muži, podle českého statistického úřadu dvě třetiny kandidátů jsou muži. Ryze mužské kandidátky sestavili v 206 obcích, naproti tomu ryze ženské vznikly pouze ve čtyřech – v Okarci u Třebíče, v Biřkově u Klatov, v Jestřábí v Krkonoších a v Počepicích u Příbrami. V těchto obcích nemají ženy žádné protikandidáty, takže je už teď jisté, že tam budou vládnout. Například 9 žen usedne v zastupitelstvu vesnice Počepice, která má 551 obyvatel.

„Rozhodně nejsme feministické sdružení nebo něco podobné, neplánovaly jsme to takhle. Na nás to padlo,“ říká nezávislá starostka obce Hana Kolínová a naráží na to, že před čtyřmi lety proti sobě stály ve volbách tři různé kandidátky, ale letos ji sestavily pouze ženy. „To vzniklo náhodou, když jsme organizovaly dětský den. Nebyl to žádný záměr, ale také nevidíme důvod, proč bychom neměly mít ryze ženskou kandidátku.“

Překvapení na obou stranách

Hana Kolínová ale nejásá nad tím, že se bude muset v zastupitelstvu obejít bez mužů. „Mužský pohled na věc bude v zastupitelstvu chybět. Nejsem z toho úplně odvázaná.“

Starostka Hana Kolínová

Starostka přitom ženskou kandidátku utvářela, to ovšem netušila, že v Počepicích už nikdo jiný nepostaví kandidátku. „Taky nás to překvapilo.“

Překvapení zůstávají i muži. Dosluhující zastupitel a majitel místní restaurace Pavel Hejhal vysvětluje, že si nikdo nechtěl vzít sestavení další kandidátky na starost a najednou bylo pozdě. „Prokaučovali jsme to.“

Z devítičlenného ženského zastupitelstva Hejhal nadšený není. „Jenom tři ženy mají zkušenosti z dosavadního zastupitelstva. Ty budou vládnout, ostatní netuší, o čem to je.“

Chtějí něco dokázat

Odpolední slunce zalilo jasným světlem náves a skupinu kandidátek, které se sešly před obecním úřadem. Masérce Jarmile Nývltové projde pod rukama mnoho voličů, a někteří už to prý řeší.

„Co mi říkají?  Ať jim to tady ukážeme,“ směje se světlovlasá žena a vesele dodává. „Asi nám nic jiného nezbyde.“

Je potřeba, aby do toho šly ženské. Chlapi se tu moc nepřevedli.
Zdeněk Vilas z Počepic

Zdeněk Vilas fandí ženám

Na druhé straně obce ve svém domku čistí houby Zdeněk Vilas. Přiženil se do vsi před více než půl stoletím a na chalupě tráví s manželkou penzi. „Je potřeba, aby do toho šly ženské. Já jim fandím. Chlapi se tu moc nepřevedli. Věřím tomu, že když se ženy daly dohromady, tak to není z hecu, ale že něco chtějí dokázat.“

autoři: Ľubomír Smatana , vma
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.