Vlastimil Vondruška: Karel IV. potřeboval české země jako zázemí pro moc svého rodu

24. duben 2016

Historici si často kladou otázku, jací vlastně byli panovníci v osobním životě. To ale není tak jednoduché zjistit – z pramenů musíme spíše analyzovat. Tak jako to dělá historik a spisovatel Vlastimil Vondruška, který na panovníku Karlu IV. oceňuje vlastnosti právě ty osobní spíše než politické.

Jaký vlastně byl Karel IV.? Člověk duševně a vnitřně bohatý, neobyčejně vzdělaný, miloval hudbu a umění, zajímal se o historii a alchymii. Byl ale také uzavřený. „Podle mne s ním musela být hrozná nuda,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou.

Rozhovor se spisovatelem a historikem Vlastimilem Vonduškou o tom, jaký byl panovník Karel IV. v politickém i osobním životě a také o jeho sběratelské vášni ostatků. Moderuje Patricie Strouhalová.

Je také o něm známé, že učinil mnoho politických rozhodnutí, které byly okázalé navenek – mnohé českým zemím uškodily, některé byly zase vysoce pozitivní, například že za jeho vlády na území českého království ani jednou nevstoupila noha nepřátelského vojáka.

Do práce kronikářů zasahoval nadstandardním způsobem a je doloženo, že vypisoval poznámky. Navíc svůj obraz vtělil do svého vlastního životopisu. Ten se nám jeví spíše jako soubor morálních poučení, názorů na víru a církev, nechybí vyznání k českým zemím. „Ale musíme vnímat, že to bylo propagandistické,“ upozorňuje.

Čtěte také

Karel IV. se sice hlásil k odkazu českých tradicí, nikde ale nenajdeme, že by se na Přemyslovce a jejich tradice odkazoval. „České země potřeboval jak mocenské zázemí pro moc svého rodu, “ dodává s tím, že český jazyk panovník velebí jako jazyk svatého Václava, Vojtěcha a Prokopa, ale nikdy ho nevelebí jako jazyk Přemyslovců.


Karel IV. nebyl emotivní člověk, který by se do všeho vkládalVLASTIMIL VONDRUŠKA

A pokud se k někomu odkazuje, tak ke svému slavnému otci a svému rodu. „České země bral jako mocenskou základnu, ale stále byl Lucemburk,“ uzavírá.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh