Vláda Národní plán obnovy nafoukla a zpřeházela, aby měla dost klimatických projektů, vadí ekoložce

18. květen 2021

Vláda rozvrhla investice, pro které bude možné čerpat 172 miliard z Evropské unie. „Je to ucelený plán, který je jedním z těch nejvíce ambiciózních v České republice,“ představuje projekt vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). „Po dohodě s Evropskou komisí tam máme 41 procent takzvaných klimatických projektů. Povinnost byla 37 procent a my máme o čtyři procenta více, což bylo velmi pozitivně kvitováno.“ Ředitelka Hnutí DUHA Anna Kárníková ale upozorňuje na problémy. 

„Ještě zhruba před týdnem ten plán hlavní kritérium Evropské komise – že 37 procent všech investic má putovat na opatření, jež pomohou klima chránit, nebo se na něj adaptovat – nenaplňoval.“

Čtěte také

Tento základní konstrukční problém v projektu přetrvával i po devíti měsících příprav, upozorňuje Kárníková a dodává, že vláda nakonec přistoupila k poměrně šalamounskému řešení: „Na poslední chvíli Národní plán obnovy (NPO) nafoukla asi o osm miliard a popřeházela položky tak, aby tento požadavek naplnila.“

Podle Kárníkové nejsou všechna zahrnutá opatření špatná. Za pozitivní považuje například rozhodnutí investovat do projektů energetických úspor v obcích a veřejných budovách.

„Je potřeba říct, že některé z těch peněz, které jsou investovány z plánu obnovy, nejsou penězi navíc, ale jsou to peníze, které lepí díry ve státním rozpočtu.“

Konkrétně jde například o financování další etapy Zelené úsporám, která by byla obyčejně pokryta z výnosů z aukcí emisních povolenek. Státní rozpočet ale peníze z tohoto programu stáhl.

Málo peněz do škol

K problematickým položkám NPO přisazuje i sociolog a zakladatel společnosti PAQ Research Daniel Prokop. Ten má za to, že příliš nízké jsou plánované investice do školství, které silně zasáhla pandemie.

Hosty byli:
Karel Havlíček (za ANO), ministr obchodu a průmyslu a ministr dopravy, vicepremiér
Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA
Petr Třešňák, Piráti, místopředseda sněm Výboru pro zdravotnictví
Daniel Prokop, sociolog, zakladatel společnosti PAQ Research

„Nějaká jedna miliarda, která jde na dohánění handicapů v doučování a další asi jedna a půl miliarda na financování škol, aby se s tím vyrovnaly. To je v rámci rozpočtu NPO hrozně málo.“

Uzavírá s tím, že sektor vzdělávání by si podle jeho názoru zasloužil větší finanční injekci než třeba kapitola bezpečnosti dopravy.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.

Spustit audio

Související