Vláda dělá marketing jenom pro dnešek, varuje Kalousek, který kritizuje návrh státního rozpočtu
Deficit rozpočtu bych odpustil, kdyby se část výdajů věnovalo na eliminaci budoucích rizik a kdyby tady byla dostatečná investiční aktivita státu. Takový je názor šéfa poslanců TOP 09 a exministra financí Miroslava Kalouska, kterému se nelíbí čerstvě schválený návrh státního rozpočtu na příští rok.
Poslechněte si rozhovor
Kalousek upozorňuje na rizika, která hrozí například ve zdravotní nebo sociální péči. I vláda totiž podle něj ví, že jak v systému zdravotního, tak penzijního pojištění je bez zásadních reforem systém udržitelný do roku 2030.
Čtěte také
„A to je za chvilku, a pak se začne řítit do neřešitelných potíží,“ zdůrazňuje s tím, že dobré časy měly být věnovány na to, aby významná část nákladů na nezbytné reformy v rozpočtu byla.
„Bohužel tam je jenom nula, protože vláda žádných reformních kroků není schopná a nemá na ně politickou odvahu,“ kritizuje.
Vláda také chce dělat jenom marketing pro dnešek, a co tady bude za deset let, to je jí podle Kalouskových slov ukradené. „To, že odmítá investovat svoji energii, politické i finanční náklady pro budoucnost, která už je za dveřmi, tak to já tomu rozpočtu vyčítám zejména,“ říká.
Životní standard se bude propadat
Nelíbí se mu také, že vláda nesmyslně rozdává na všechny strany, jako například na slevy na jízdném. A pak nezbývá na budoucnost jednak v reformách, ale také v investicích.
„Pokud se podíváme na demografickou křivku, tak poměr mezi mzdou a průměrným důchodem se bude propadat, už teď životní standart se propadne víc, než se propadl v době krize,“ nastiňuje s tím, že bez reformy je to nezvratitelný trend.
„Nebudou-li přijaty příslušné reformní kroky, tak dlouhodobě je penzijní systém neufinancovatelný,“ varuje.
Vláda bude příští rok opět přidávat. Víc dostanou důchodci, státní zaměstnanci nebo rodiče na rodičovské dovolené. Návrh státního rozpočtu počítá i proto se schodkem 40 miliard korun. Podle opozice je ale takový rozpočet nehospodárný, socialistický a příliš přerozdělující.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
O Praze rozhodují lidé, kteří v ní nebydlí, ale chtějí do ní jezdit autem, kritizuje Gebrian
-
Sblížení Trumpa s Moskvou, izolace i nový mediátor. Co by mohlo přinést stažení USA z jednání o Ukrajině?
-
Česká muniční iniciativa funguje excelentně, ocenil Zelenskyj. Podle Pavla nesmí Rusko těžit z agrese
-
Použít jaderné zbraně na Ukrajině nebylo a snad ani nebude potřeba, řekl Putin státní televizi