Vláda chce prošetřit možné úniky informací z Bezpečnostní rady státu

8. únor 2016

Úřad vlády chce prošetřit možné úniky utajovaných informací z Bezpečnostní rady státu. Po jednání vlády to oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O únicích utajovaných informací se mluví zejména v souvislosti s vyjednáváním o propuštění Čechů unesených v Libanonu a Pákistánu.

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Úřad vlády dal podněty příslušným institucím, aby prošetřily možné úniky utajovaných informací z Bezpečnostní rady státu a jejího předsednictva.

„To znamená, že podněty byly podány a teď předpokládám, že celá věc bude ze strany kompetentních orgánů prošetřena,“ uvedl Sobotka.

Úniky informací kritizoval například šéf ODS Petr Fiala, podle něhož ohrožují do budoucna tisíce českých občanů. Reagoval tak na informace týdeníku Respekt o výši výkupného, které Praha zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu.

Dvojice Češek - Hana Humpálová a Antonie Chrástecká - se do vlasti vrátila loni v březnu po dvou letech v zajetí. O tom, že za ně Česko zaplatilo výkupné, se dlouho spekulovalo, i když to politici popírali.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v rozhovoru potvrdil, že podmínkou propuštění pětice Čechů bylo, aby Česká republika nevydala v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.

Možný únik utajovaných informací prošetřuje na žádost vlády třeba Národní bezpečnostní úřad. „Ano, obdrželi jsme podnět od Úřadu vlády. My se těmi podněty obecně zabýváme. Vždy je řešíme, ale nikdy je konkrétně nekomentujeme,“ řekl mluvčí úřadu Radek Holý.

Předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa z ČSSD ve vysílání ČRo připomněl, že za případné úniky utajovaných informací hrozí přísné tresty.

autor: rok | zdroj: ČTK
Spustit audio