Video s Boženou Němcovou zbořilo Instagram. Chtěla jsem dokázat, že na sítích se dá dělat vzdělávací sranda, říká bohemistka
Karolína Zoe Meixnerová vystudovala bohemistiku a žurnalistiku, na Instagramu tvoří videa, jimiž přibližuje literáty 19. století. Je také autorkou podcastu Literární hysterie. Proč se rozhodla popularizovat zrovna 19. století? „Je to nejméně oblíbené období ve školách, chtěla jsem ho lidem přiblížit. Druhým důvodem je, že ta doba je tak vzdálená, že se tam snadno může popustit uzda fantazie a trošku si to okořenit,“ směje se.
Jak vzniklo @cojezoe_? Co se vám stalo v hlavě, že jste vytáhla mobil, namalovala jste si řasenkou knírek a předstírala, že jste...
Josef Němec měl první knírek v historii mých videí. (směje se)
A Božena Němcová, ta vám jde teda skvěle.
Děkuji. Boženou to všechno začalo. První její video mělo největší boom. Psal se červen roku 2021 a nebyla jsem úplně nadšená ze situace na sociálních sítích. Přišlo mi, že je to takové... dneska je moderní říkat slovo toxické. Sama jsem řešila osobní problémy, takže jsem hledala i nějaký svůj osobní únik a chtěla jsem dokázat sobě i lidem, že se na sociálních sítích dá dělat sranda, ale vzdělávací sranda.
Čtěte také
Jak jste si tu první srandu ve své hlavě vygenerovala? Jak vznikl první převlek a kolik času to zabralo? Teď už to určitě dlouho netrvá.
Koukala jsem na TikTok v té době, protože jsem se potřebovala odreagovat, a TikTok funguje na způsobu trendů. Někdo vymyslí video a ostatní ho buď okopírují celý tak, jak je, nebo si ho dají do nějakého vlastního schématu. První video bylo takové outfitové. Lidi se v těch videích převlíkali – jak by vypadali, kdyby šli na rande, na večeři, do školy, všechno do jedné písničky... Tak jsem tu písničku vzala a udělala jsem video, jak by se oblíkaly české spisovatelky 19. století dneska, moderně. To bylo moje první video.
Kdo se nejvíc odvázal ze spisovatelek 19. století?
No Němcová. (směje se) Mělo to krásný ohlasy, tak jsem si říkala, že zkusím vymyslet ještě jedno. Udělala jsem video s Němcovou, jak jde po ulici a různě reaguje na lidi, kteří jdou kolem a nejsou vidět. Vidíme jenom tu Boženu, jak mává na Havlíčka, jak se s ní Sofie Podlipská odmítá bavit, jak mrká na Nebeského a jak se schovává před Němcem... a to zbořilo Instagram. To se hodně líbilo. Pak mě lidi prosili, ať pokračuju, že chtějí další a další a už to nešlo zastavit...
Na té krátké instagramové ploše je zapotřebí nějaké vysvětlení. Často říkáte: Napište mi na Instagram, já vám to všechno dovysvětlím. Chtějí lidé vysvětlení? Nebo se tím pobaví a nic to neznamená?
Často chtějí vysvětlení, často mi i píšou, že je to nenechalo klidnými a šli okamžitě googlovat. Což mi píše většina, že si dokážou informace zjistit sami, to je fajn. Další lidi si řekli o komplexní vysvětlení, a tak vznikly besedy, abych je hodila do kontextu té doby.
Co plánuje Karolína Zoe Meixnerová po vyčerpání tematiky 19. století? Co bychom si podle ní měli přečíst od Boženy Němcové a kteří z našich klasiků jsou nadčasoví? Co je instagramová poezie a může být kniha módním doplňkem? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Poezii píšu v nepohodlné pozici, abych byl rychlý, prozrazuje svou sonetovou metodu Miloň Čepelka
Jeden ze zakladatelů Divadla Járy Cimrmana není jen „herec ženských rolí“, ale renesanční osobnost. Jak se dostal k psaní a co má rád na dechovce?
-
Pro ženu bych zemřel, vyznává se Patrik Hartl. Do hrdiny nového románu prý poprvé obtiskl sám sebe
Říká o sobě, že miluje svět a lidi, nejvíc prý ale zprostředkovaně. Patrik Hartl je spisovatel a loni si úspěšně vyzkoušel i filmovou režii.
-
Jaroslav Rudiš: Vlaky nejsou jen doprava. Železnice je cesta dějinami i kulturou střední Evropy
Jaroslav Rudiš dostal německé státní vyznamenání Spolkový kříž, mimo jiné za knihu Winterbergova poslední cesta. Co má spisovatel se svým hrdinou společného?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.