Věž na Žižkově? Největší židovský náhrobek na světě, říká Tomáš Jelínek, který se zabývá obnovou židovských hřbitovů

20. září 2018

Víte, co bylo to první, co si Abrahám kdysi prý koupil ve Svaté zemi? Pohřební jeskyně pro jeho zesnulou manželku Sáru. Alespoň to v rozhovoru s Lucií Výbornou říká Tomáš Jelínek, který se zabývá obnovou židovských hřbitovů. Možná i proto není divu, že právě hřbitovy dodnes hrají v židovské kultuře tak významnou roli. Přestože jejich osud v posledních desetiletích byl snad všechno, jen ne přívětivý.

Píše se konec 40. let, židovská komunita je zdecimovaná a židovské hřbitovy, ty rozhodně nejsou hlavním tématem dne. „V roce 1947 sice vychází ve věstníku židovských náboženských obcí velmi kritický článek, který si stěžuje na rozkrádání židovských hřbitovů a na to, že řada věcí z druhé světové války dosud nebyla napravena. Jenže do roku 1948 se toho mnoho nestihlo – a pak přišla 50. léta,“ připomíná Tomáš Jelínek.

Židovská komunita přišla o finance, peníze přiděloval stát a židovské hřbitovy začaly postupně chátrat. S odvoláním na to, že jsou v dezolátním stavu, byly navíc často i zcela likvidovány.

Hledání ztracené tváře

Je to paradoxní situace. Například takový pražský židovský hřbitov se totiž už za normalizace stal kulturní památkou, za kterou sem postupně začali jezdit turisté z celého světa. „Jeho náhrobní kameny dokonce hrály v jednom americkém filmu,“ připomíná Tomáš Jelínek.

Tajemná řeč náhrobků na Starém židovském hřbitově

Charakteristické nahromadění náhrobních kamenů vzniklo navážením stále nových vrstev půdy a vyzdvihováním starších náhrobků2.jpg

Na Starý židovský hřbitov na pražském Josefově míří turisté doslova z celého světa. Kdo všechno je na něm pochovaný, proč dávají Židé na hroby místo květin kameny a co znamenají tajemné symboly na náhrobcích, mi při procházce mezi hroby vyprávěl ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

„Uvědomme si ale, že v českých zemích je přibližně 370 židovských hřbitovů nebo míst se židovskými hroby. Mezi tím, kolik jich je, a mezi tím, kolik jich kulturně chráníme, je velký rozdíl,“ upozorňuje. 

„Třeba žižkovský židovský hřbitov byl v období normalizace z velké části zdevastován a postavili místo něj vysílací věž. Koluje dokonce vtip, že jde o největší židovský náhrobek na světě,“ říká Tomáš Jelínek.

Na neuspokojivý stav židovských hřbitovů v Česku teď upozorňuje celorepubliková kampaň Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů.

autoři: Lucie Výborná , als