Velké malé zprávy 29. srpna 2004
Můžete si vsadit nejen na sport či politiku, ale i na budoucnost vědeckého výzkumu! Muž, kterému lékaři před několika týdny unikátním způsobem transplantovali čelist, může po devíti letech pojídání polévek a měkké stravy zase žvýkat. Tak jako většina z nás, ani ovce nemají rády totální samotu.
Pokud budete mít teď někdy cestu okolo pobočky britské sázkové kanceláře Ladbrokes, můžete si vsadit nejen na sport či politiku, ale i na budoucnost vědeckého výzkumu! Od čtvrtka po dva týdny si budou zájemci moct vsadit na několik témat: například jestli na Saturnově největším měsíci Titanu existuje život, jaký je původ kosmických paprsků nebo jestli se člověku podaří využít jadernou fúzi.
Jde o to, jestli se tyto otázky úspěšně vyřeší před rokem 2010. Před tím, než bookmakeři stanovili kurzy jednotlivých sázek, konzultovali s vědci. A tak například došli k tomu, že největší naději na vysvětlení před rokem 2010 má záhada kosmických paprsků a vypsali kurz 4 ku jedné. A jak asi očekávají i mnozí laici - jen největší optimisté si podle předpokladu sázkařů vsadí na to, že se během následujících šesti let prokáže existence inteligentního života na Titanu. Kurz je 10 tisíc ku jedné.
Muž, kterému lékaři před několika týdny unikátním způsobem transplantovali čelist, může po devíti letech pojídání polévek a měkké stravy zase žvýkat. Vědci z univerzity v německém Kielu nechali "vyrůst" novou čelist ve svalu na jeho zádech a poté ji "naroubovali" na místo. Jak napsal britský internetový server BBC News, tento postup předtím badatelé zkoušeli jenom na zvířatech. Šestapadesátiletý muž, který o spodní čelist přišel kvůli rakovině, si po letech dal jako první jídlo párek s chlebem. Od nynějška si může dopřát i rozřezaný a studený stejk. A za rok by se podle lékařů mohl dočkat i zubů.
Lékaři při náhradě čelisti obvykle postupují tak, že odeberou kus kosti z jiné části těla, zpravidla stehna, což ale samo o sobě může vést k vážným onemocněním. V tomto případě čelist vyrostla na titanové konstrukci, vytvořené pomocí počítače. Vědci ale varují před přílišným nadšením - teprve až čas prý ukáže, jestli je metoda tak úspěšná, jak zatím vypadá.
Tak jako většina z nás, ani ovce nemají rády totální samotu. Jak vyplývá z výzkumů, jsou to zvířata velmi společenská a s velice dobrou sociální pamětí: i po dvou letech si pamatují vzhled padesáti svých kolegyň a desítky lidí. Právě proto ovce, které z nějakého důvodu žijí v izolaci, trpí stresem. Jak píše internetová verze časopisu New Scientist, britští vědci se jim proto rozhodli pomoct.
Při pokusech zjistili, že stačí takovému osamělému zvířeti ukázat fotografii jiné ovce a jeho tep a úroveň stresových hormonů se po chvíli sníží na normál. Podle odborníků by tuto metodu kromě drobných chovatelů mohli používat také veterináři, když musí ovci kvůli nějaké nemoci oddělit od ostatních.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trumpova vyjádření jsou matoucí a často si odporují. Záleží na tom, jakou má náladu, říká analytik
-
Doma bychom toho měli mít jen tolik, abychom se tam ještě vešli, říkají propagátorky udržitelnosti
-
Kometa prohrála s Pardubicemi 1:5. O vítězi extraligy tak rozhodne až sedmý zápas
-
‚Škoda, že zničil a spálil svou reputaci.‘ Muskova popularita v USA klesá. Propadly se i zisky Tesly