Ve velkozemědělství není čas chodit po poli a přeměňovat krajinu, aby přitáhla hmyz a ptáky, vnímá rozdíl hospodář z ovčího statku Brníčko
Rozdával bych výuční listy za pobyt v cizině, říká vystudovaný pastevec Michal Hrdlička, který strávil roky v Austrálii, na Novém Zélandu, ve Francii či Skotsku. Hospodařím udržitelně, abych se nesedřel, měl radost z dětí, zaměstnal lidi a krajina po mně byla ještě lepší. Je to dřina, ale jsme páni svého osudu a to nám za to stojí. Chybí mi jen čeledín, který by to vzal za mě, a já mohl na pár dní beze strachu odjet. Co si o svébytném životním stylu myslí Michalova žena Soňa?
Související
-
Krajina patří všem, nejen zemědělcům. Ekosystém je křehký, varuje myslivecký hospodář
Zemědělství? Může škodit krajině i zvěři. Ekosystém je totiž křehký. I to v rozhovoru s Vladimírem Krocem tvrdí Martin Horálek.
-
Z velkochovu v úlech se o včelách nic nedozvíte, upozorňuje opylař
Před pětadvaceti lety vyrobil svůj první nůž, dnes ale dělá Václav Smolík hlavně ocet a stará se o včely. Kvalitní materiál se dá získat ze zdrojů kolem nás, říká.
-
Vytvoříte-li správné podmínky, i do pusté krajiny se vrátí život, věří agrolesník Radim Kotrba
Agrolesnictví je nejtradičnější způsob zemědělství: spojíte dřeviny s prostorem se zvířaty. Zlepší se mikroklima, biodiverzita a lépe se využije prostor, říká Radim Kotrba.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka