Václav Klaus: Dnes je úžasný den, brexit nás zachraňuje od bruselského monstra

24. červen 2016

Ekonomické dopady brexitu jsou prý pouhou bublinou. Celý odchod je vítězstvím evropských demokratů a Anglie hrdinkou, která zachránila Evropu před Napoleonem, Hitlerem i bruselským monstrem. Hostem společného vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus byl i bývalý prezident Václav Klaus.

„Chtěl jsem zesílit, že dnes je úžasný den, mimořádný den, protože to, co se stalo včera ve Velké Británii, je obrovské vítězství všech evropských demokratů, všech lidí, kteří chtějí žít ve svobodném světě a kteří jsou totálně nespokojeni s tím, kudy se Evropská unie ubírá,“ říká na úvod Václav Klaus, podle kterého bychom všichni měli slavit.

Podle jeho názoru Británie, která zachránila Evropu od Napoleona a Hitlera, nyní zachraňuje Evropu od „bruselského monstra“. Nepovede brexit k oslabení unie? „Evropská unie je tak slabá, že už slabší být nemůže, takže myšlenka, že by mohla být ještě oslabena, nepřichází v úvahu. Evropská unie je bludná cesta, je to slepá ulička a tudy to nemělo jít.“

Posílení radikálně pravicových stran v Evropě se Václav Klaus neobává. „Myslím, že v Evropě mohou posílit radikálně demokratické strany, demokratičtí lidé zaskočení dnešním vývojem Evropské unie. Ta mlčící většina se může pochlapit a vzchopit a něco začít dělat.“

Ekonomický dopad brexitu na českou ekonomiku bude podle Klause nulový a mluví o tom jako o falešném strašení. Srovnává odchod Britů z unie s rozpadem Československa, kdy se druhý den také nic nestalo a země normálním způsobem fungovala.

autoři: Michael Rozsypal , jpr
Spustit audio