V rozhlase nežádoucí: Osudy rozhlasáků v roce 1969

Natočil rozhovor s Armstrongem a Fitzgeraldovou. Pak byl Jaroslavu Čmehilovi mikrofon zapovězen

V roce 1951 vstoupil do Československého rozhlasu muž jménem Jaroslav Čmehil. V době, o které mluvíme, nebylo zvykem rozhlasové hlasatele přímo uvádět, takže to jméno nepatří k nijak populárním, ale jeho nositel rozhodně představuje pozoruhodný příběh. Zasloužil se totiž v šedesátých letech mimo jiné o dvě velmi exkluzivní nahrávky v našem archivu.

Profese rozhlasového hlasatele patří na přelomu 50. a 60. let k těm nejprestižnějším. Konkurzy jsou nesmírně náročné, zájemců přesto vždy mnoho set.

Jaroslav Čmehil byl absolventem obchodní akademie, v roce 48 pracoval v Grand Hotelu Pupp jako recepční. K mikrofonu ho přivedla na svou dobu mimořádná jazyková výbava a také touha po kumštu.

Čtěte také

„Výborně zpíval, dokonce se pokusil o soutěž Hledáme talent, a vyhrál,“ vzpomíná kamarád a kolega Marin Knobloch. A když byl v březnu 1965 v Československu Louis Armstrong, milovník jazzu Jaroslav Čmehil s ním jako jediný z rozhlasáků natočil rozhovor.

Jaroslav Čmehil později vzpomínal na to, kolik úsilí vyvinul, aby získal exkluzivní nahrávku s Ellou Fitzgeraldovou. Jenomže mezitím byla tiskovka a manažer byl pohoršen nízkou úrovní dotazů československých novinářů.

Proto odmítl i Čmehila a dokonce ho vykázal z hotelu. Jako prohra to ale vypadalo. Následovalo v Kodani 25minutové interview s Ellou Fitzgeraldovou.

„Jinak to byl člověk velice přímý, vyjádřil se proti vstupu sovětských vojsk, a toho stálo místo v rozhlase,“ popisuje Marin Knobloch.

Psal o pěstování květin

O místo v rozhlase přišel po vleklých politických sporech s vedením až v roce 1975 a do sametové revoluce mu byl mikrofon zapovězen. Později se do rozhlasu vrátil opět jako moderátor. Zemřel po letech novodobého působení v ČRo 6 - Radio Svobodná Evropa v roce 2003.

Ke vzpomínce na něho patří fakt, že byl nejenom hlasatel, reportér a zpěvák, ale publikoval o pěstování květin, dokonce v zahraničních odborných časopisech.

autoři: Tomáš Černý , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.