SERIÁL

5) Natočil rozhovor s Armstrongem a Fitzgeraldovou. Pak byl Jaroslavu Čmehilovi mikrofon zapovězen

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Louis Armstrong
0:00
/
0:00

V roce 1951 vstoupil do Československého rozhlasu muž jménem Jaroslav Čmehil. V době, o které mluvíme, nebylo zvykem rozhlasové hlasatele přímo uvádět, takže to jméno nepatří k nijak populárním, ale jeho nositel rozhodně představuje pozoruhodný příběh. Zasloužil se totiž v šedesátých letech mimo jiné o dvě velmi exkluzivní nahrávky v našem archivu.

Profese rozhlasového hlasatele patří na přelomu 50. a 60. let k těm nejprestižnějším. Konkurzy jsou nesmírně náročné, zájemců přesto vždy mnoho set.

Jaroslav Čmehil byl absolventem obchodní akademie, v roce 48 pracoval v Grand Hotelu Pupp jako recepční. K mikrofonu ho přivedla na svou dobu mimořádná jazyková výbava a také touha po kumštu.

„Výborně zpíval, dokonce se pokusil o soutěž Hledáme talent, a vyhrál,“ vzpomíná kamarád a kolega Marin Knobloch. A když byl v březnu 1965 v Československu Louis Armstrong, milovník jazzu Jaroslav Čmehil s ním jako jediný z rozhlasáků natočil rozhovor.

Jaroslav Čmehil později vzpomínal na to, kolik úsilí vyvinul, aby získal exkluzivní nahrávku s Ellou Fitzgeraldovou. Jenomže mezitím byla tiskovka a manažer byl pohoršen nízkou úrovní dotazů československých novinářů.

Proto odmítl i Čmehila a dokonce ho vykázal z hotelu. Jako prohra to ale vypadalo. Následovalo v Kodani 25minutové interview s Ellou Fitzgeraldovou.

„Jinak to byl člověk velice přímý, vyjádřil se proti vstupu sovětských vojsk, a toho stálo místo v rozhlase,“ popisuje Marin Knobloch.

Psal o pěstování květin

O místo v rozhlase přišel po vleklých politických sporech s vedením až v roce 1975 a do sametové revoluce mu byl mikrofon zapovězen. Později se do rozhlasu vrátil opět jako moderátor. Zemřel po letech novodobého působení v ČRo 6 - Radio Svobodná Evropa v roce 2003.

Ke vzpomínce na něho patří fakt, že byl nejenom hlasatel, reportér a zpěvák, ale publikoval o pěstování květin, dokonce v zahraničních odborných časopisech.