„V novinách bylo, že vůdce věnoval Židům město Terezín.“ První transport do ghetta vyjel před 80 lety

24. listopadu 1941 v pět hodin ráno vyjel z Prahy vlak do Terezína. Skupina 342 mladých židovských mužů, takzvané komando výstavby, měla za úkol připravit městečko v Ústeckém kraji na příjezd dalších obyvatel – desetitisíců Židů z celé Evropy. Terezínské ghetto se stalo přestupní stanicí do nacistických vyhlazovacích táborů.

„V novinách se objevilo, že vůdce věnoval Židům město Terezín. Tam že budou hospodařit, žít, tancovat, mít se se krásně,“ vzpomínal pro projekt Paměť národa účastník prvního transportu František Miška. „Jídla jsme měli celkem dost a bylo obstojné, práce pro nás neznamenala velkou zátěž a vše probíhalo celkem bezproblémově až do dne, kdy jeden chlapec neopatrně přehodil přes zeď dopis a stráže dopis chytily.“

Ghetto Terezín

„Oberscharführer Berger, což byla neuvěřitelná svině, nás všechny nechal nastoupit a dal nám čestné slovo německého důstojníka, že pokud se ten, kdo dopis napsal, přihlásí, bude ho pardonovat. Ten chlapec se bohužel přihlásil. Mám ho dodnes před očima… Za tři dny se znovu vyhlásil nástup, ale na místě pódia, ze kterého normálně hovořil velitel, stála šibenice a on toho chlapce před zraky nás všech pověsil.

 Shromaždiště před smrtí

Po útoku na Sovětský svaz v červnu 1941 začali nacisté hledat radikálnější způsob takzvaného konečného řešení židovské otázky. Terezínskou pevnost vybral jako nejvhodnější místo pro zřízení centrálního ghetta pro střední Evropu zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich.

 10 října 1941 bylo toto městečko vybráno jako místo, kde můžou být centrálně shromažďováni Židé nejenom z Československa, ale také hlavně z Německa, Belgie, Francie a dalších států, doplňuje historik Vojtěch Kyncl z Historického ústavu Akademie věd ČR.

Byli šílení hladem a žízní, to už nebyly ani lidské bytosti.
pamětník konce války v Terezíně

Celkem ghettem Terezín prošlo více než 140 tisíc lidí. Od jeho vzniku až do osvobození tam v důsledku hladu a špatných životních podmínek zemřelo 35 tisíc vězňů. Dalších téměř 88 tisíc jich pokračovalo dál na východ, především do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Památník v bývalém koncentračním táboře Terezín

 Nezapomeneme

Na konci války nacisté před postupující frontou stahovali vězně z vyhlazovacích táborů do vnitrozemí. Příjezd zbídačených lidí z polského tábora do Terezína zažil další pamětník Pavel Fried: „Byli šílení hladem a žízní, to už nebyly ani lidské bytosti. Teprve tam jsme se vlastně dozvěděli tu krutou pravdu, co se stalo s našimi rodinami.“

Na památku všech někdejších vězňů terezínského ghetta pořádá ve středu Památník Terezín od 16 hodin symbolický Pochod živých. Jeho účastníci půjdou od nádraží v Bohušovicích do Terezína, tedy stejnou cestou, jakou šli první nedobrovolní židovští obyvatelé do tamního ghetta.

autoři: Lucie Korcová , and
Spustit audio