V Maďarsku se chystá referendum o poplatcích ve zdravotnictví

29. leden 2008

Referendum není o sporu mezi opozičním Fideszem a vládními socialisty, ale o sporu mezi maďarskou společností a vládou Ference Gyurcsánye. Takto vykresluje opozice atmosféru v zemi šest týdnů před všelidovým hlasováním, které prezident László Sólyom vypsal na neděli 9. března.

Hlavní opoziční síla, strana Fidesz, má ve věci jasno: odmítnou-li voliči poplatky za návštěvu u lékaře, za pobyt v nemocici, jakož i školné, měla by se koalice socialistů a liberálů s vládnutím rozloučit. To však premiér Ferenc Gyurcsány jednoznačně odmítá.

Poplatky, které jsou předmětem referenda, začaly být součástí maďarské reality před rokem. Gyurcsányova vláda je zavedla bezmála rok poté, co jako první vláda v Budapešti od roku 1989 obhájila svůj mandát. U moci, jak známo, se udržela na jaře 2006 i díky lži o skutečném stavu země, přiznání k ní mělo zůstat za zavřenými dveřmi. Po volbách, když se pravda dostala na veřejnost, žádala její radikální část v ulicích metropole hlavu premiéra. Ten však nejenže útoky odrazil, ale s mimořádným odhodláním se pustil do uzdravování nejnemocnějších veřejných financí v Evropské unii. Zavedení poplatků ve zdravotnictví a školství, proti nimž se postavila opozice a o kterých nyní rozhodnou voliči v referendu, bylo součástí léčby.

A ta zatím, jak se zdá, probíhá zdárně. Na letošní rok vláda v přijatém rozpočtu předpokládá snížení deficitu veřejných financí na čtyři procenta hrubého domácího produktu z loňských zhruba šesti procent. Předloni to bylo dokonce hrozivých devět procent.

Ačkoli politologové a komentátoři opakovaně zdůrazňují, že ani vláda současné opozice by nemohla dělat výrazně odlišnou politiku, pokud by chtěla splnit kritéria pro přijetí eura a vůbec odvrátit hrozbu státního bankrotu, Fidesz bývalého premiéra Viktora Orbána nevynechá jakoukoli příležitost k upevnění své pozice v současnosti nejoblíbenější strany v zemi. Březnové referendum označuje opozice za hlasování voličů o důvěře vládě. Hlavní vládní strana, socialisté, dosahuje 13 až 16procentní podpory veřejnosti, zatímco Fidesz by dnes volby vyhrál s 34 až 40 procenty. Rovněž v referendu by podle průzkumů měli mít navrch stoupenci opozice.

Fidesz přesto nenechává nic na náhodu. Příštích šest týdnů chce využít k vedení kampaně, která fakticky začíná třídenním zasedáním předsednictví strany v Debrecenu, jež potrvá ode dneška do středy. Všelidové hlasování totiž může ztroskotat na nízké účasti voličů, s čímž Maďaři už zkušenost mají. Referendum je platné, když se ho zúčastní nejméně 50 procent voličů, nebo když se shodně vyjádří k položené otázce nejméně čtvrtina registrovaných voličů. Fideszu zatím hraje do karet i skutečnost, že zatímco socialisté svým voličům nedoporučují hlasovat vůbec, Svobodní demokraté jako jejich koaliční partner doporučují reformní kroky vlády v referendu podpořit.

V době, kdy prezident oznámil termín referenda a opozice vyrážela do útoku, trávil předseda vlády Gyurcsány několik dní na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Ve snaze ujistit mezinárodní veřejnost, že jeho reformní étos není zaměřen jen na jeho vlast, promluvil maďarský politik ve Švýcarsku na téma nutnosti reformovat společnou zemědělskou politiku Evropské unie, čímž opět nahrál na smeč domácí opozici. Mimo jiné totiž řekl, že vzhledem ke stoupající poptávce po potravinách a k jejich narůstajícím cenám budou farmáři odkázáni na dotace méně nebo možná i vůbec. Přesto, že maďarský premiér podle prohlášení úřadu vlády mluvil o příštím rozpočtovém období, které začně až v roce 2013, jeho slova vyvolala ostré reakce nejen maďarské agrární komory. Gyurcsány byl opozičním Fideszem okamžitě obviněn, že jeho slova jdou proti maďarským zájmům a lze proto očekávat, že i toto téma bude během předreferendové kampaně vydatně přiživováno. ¨

Stane-li se tak i při případné diskusi mezi oběma hlavními lídry, premiérem Ferencem Gyurcsányem a Viktorem Orbánem, předsedou Fideszu, který referendum o poplatcích ve zdravotnictví a školství inicioval, je zatím otázkou. V Maďarsku na rozdíl od například české nebo slovenské praxe není běžné, aby voliči v neděli obědvali dívajíce se na řečnické souboje politických špiček. Předloňské předvolební přímé televizní přenosy byly ostře sledovanou výjimkou. Zatím si s myšlenkou na televizní souboj Gyurcsány-Orbán hrají jen čtenáři některých internetových stránek, kde se můžou zúčastnit ankety na téma užitečnosti takové debaty.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .

Spustit audio