V kauze kolem nákupu pandurů vypovídal klíčový svědek. Potvrdil žádost o úplatek

13. říjen 2014

Městský soud v Praze pokračuje v projednávání případu Marka Dalíka, který si podle obžaloby řekl o úplatek v souvislosti s nákupem obrněných transportérů Pandur. Stephen Szücs, bývalý člen vedení firmy Steyr, dnes soudu řekl, že Martin Barták odlákal šéfa Steyru od stolu, aby lobbista Dalík mohl požádat manažery o úplatek.

Exmanažer zbrojovky Stephen Szücs vypovídal u soudu přes videokonferenci. Zopakoval při tom to, co už řekl policii loni.

A to, že při schůzce v listopadu 2007 v Praze mu Marek Dalík řekl o půl miliardy korun. Za to měl údajně zajistit pokračování komplikované několikamiliardové smlouvy na nákup Pandurů.

Udělal to podle Szücse poté, co bývalý ministr obrany Martin Barták odešel s předsedou firmy Steyr Johnem Ulrichech do ústraní. Podle státního zástupce Jana Kořána Szücsova výpověď potvrdila verzi obžaloby. „Samozřejmě je to přímý svědek žádosti o úplatek, jako pan Jakovič. Myslím si, že z 90, z 99 procent to potvrdil. Jeho výpověď je samozřejmě důležitá.“

Dalík se z jednání omluvil

Marek Dalík ale peníze nedostal, podle obžaloby navíc vliv na zakázku pouze předstíral, a tak mu za podvod hrozí až deset let vězení.

Dalík, který se z dnešního jednání opět omluvil, ale vinu odmítá. „Mně obě ty schůzky splývají v jednu. Takže nedokážu odlišit, co se stalo na jedné a co na druhé, protože obě byly v restauraci a obě byly víceméně ve stejném složení. Já jsem většinu schůzky mlčel, protože, opakuji, nejsem odborník,“ řekl Dalík.

V jeho prospěch vypovídali Martin Barták nebo bývalý premiér Mirek Topolánek.

Rozsudek nejdříve v listopadu

Marka Dalíka zadrželi kriminalisté už v říjnu roku 2012. Hlavní líčení v případu od června zdržovaly omluvenky svědků, kteří se k výpovědi nedostavili.

Proces je náročný i v tom, že za přípravou zakázky a následným schválením stálo hned několik vlád. O koupi 107 strojů za 14,4 miliardy korun nakonec rozhodl Topolánkův kabinet. Pandury údajně Česko nakoupilo až čtyřikrát dráž než například Portugalci.

Hlavní líčení v kauze nákupu pandurů má pokračovat 10. listopadu.

autoři: eku , mka , zus
Spustit audio