V Hamburku se otevírá část Labské filharmonie. Podobně velký moderní sál u nás zatím chybí

10. leden 2017

Po deseti letech budování slavnostně otevírá část nové budovy Labské filharmonie v Hamburku. Je v ní i velký koncertní sál pro víc než 2000 posluchačů. V České republice podobně velká moderní síň chybí.

Větší sál pro asi 850 hostů vznikl v roce 2010 ve zlínském Kongresovém centru. Skleněnou budovu navrhla Eva Jiřičná, která v ní také provedla hosty. „Když sem přijde návštěvník, tak je důležité, aby byl veden z jednoho prostoru do druhého, aniž by si uvědomoval, že přechází třeba z vestibulu do foyer.“

Jak bude vypadat nový sál v Janáčkově centru v Brně, zatím jasné není. Podle ředitelky Filharmonie Brno Marie Kučerové až dnes budou znát jména architektů. Zřejmě půjde o osobnosti ze zahraničí.

„Chceme, aby to byl sál určený jenom pro provozování hudby, to znamená, nebyl by to multifunkční sál,“ vysvětluje Kučerová. Do sálu by se mělo vejít až 1250 lidí, má tam být také dostatek místa pro varhany a rozhlasové či televizní studio.

Kongresové centrum Zlín

V Praze nevznikl velký koncertní sál více než sto let. Hlavní město jeho stavbu plánuje už sedmým rokem a podle ředitele Pražského jara Romana Bělora by v ideálním případě mohl vzniknout do pěti let.

Sály, kam se vejde více než stočlenný orchestr a usedne do nich víc než tisícovka lidí, má většina evropských metropolí. Loni otevřeli sál v Aténách, předloni v Paříži.

autoři: ela , jpr
Spustit audio