V divadle pláču u svých režií už roky. Dělám to zčásti pro lidi, zčásti si tím něco léčím, říká s úsměvem Ondřej Sokol
Ondřej Sokol je herec, moderátor, režisér pražského Činoherního klubu. „Beru jako svůj problém, když to hercům nejde. Neumím na ně řvát, volím jiné metody. Takové citové vydírání, často brečím... dá se to i bez řvaní,“ směje se Ondřej Sokol. Aktuálně mimo jiné točí pohádku s režisérem Peterem Bebjakem. Bude princem? „To se mi už, myslím, bohužel nepovede,“ usmívá se. Na festivalu v Karlových Varech se představuje společně s Martinem Fingerem ve filmu Slovo.
Co by dojalo Ondřeje Sokola?
Mě toho dojímá až moc. Mám pocit, že už ztrácím testosteron a začínám plakat u hrozně moc věcí.
I u divadla?
Tam já pláču už leta... Myslím u svých režií. Mám pocit, že to zčásti dělám pro lidi a zčásti si tím něco léčím. Často, když jsem na představení, jsou tam místa, o kterých nikdo neví, ale mě nějakým způsobem hrozně dojímají.
Když se vrátíme ke snímku Slovo, je v kulisách roku 68. Co tam hraješ?
Čtěte také
Hraju člena strany, který za Martinem neustále chodí s novými a novými spolupracovníky, kteří se vyměňují, a přesvědčuje ho, aby vstoupil do strany. Na té roli bylo krásné, že mu to je trochu blbé... A že jsou kamarádi a on má neustále mladší a mladší soudruhy, kteří jsou bojovní a furt se to snaží vyřešit.
Ani ty, ani Martin jste nezažili rok 68.
My jsme důsledek roku 68. Jsme na světě kvůli tomu, že byl rok 68, naši pak nemohli nic moc dělat. Jsme dva poměrně velké důsledky a to mají ti Rusové za to.
Petr Nárožný je legenda
Ještě jsem se chtěl zeptat na jednu divadelní věc. Před několika týdny měl derniéru Petr Náročný, jeden z dalších bardů Činoherního klubu. O co přišel tímhle Činoherák?
Petr je jeden z těch, kteří Činoherák dostali tam, kde je. Je to pro nás obrovská legenda.
Režíroval jsi ho často?
Režíroval. Když jsem ho režíroval v Americkém bizonovi, tak jsem ho dokázal tak vystresovat, že na premiéře nebyl vůbec slyšet, protože se bál udělat cokoliv, za což jsem se mu potom omluvil. Ale spolupráce s ním byla skvělá. Je to nesmírně chytrý člověk. Je hezké se potkat s chytrými lidmi.
Říkal jsi někde: „Budu třikrát zkoušet v divadle, mám točit dva filmy, jednu pohádku, do toho dělám soutěžní pořad na Nově. Rok 2022 bude hodně náročný.“ Tebou vzpomínaný Petr Nárožný říkával, že herec buď leží, nebo běží.
To je pravda. Petr vyslovil několik myšlenek, které mě provázejí. Nebo nevím, jestli mě proklel... A pak ještě vždycky říkal: „Ondro, mezi čtyřicítkou a padesátkou začne život strašným způsobem běžet. Mezi padesátkou a šedesátkou to nabere čtyřnásobný tempo a od šedesátky si neumíte představit, jakej to je frmol...“ A je to pravda, že se to hrozně zrychluje.
Jaké představení chystá Ondřej Sokol v Činoherním klubu? Proč plánuje cestu do Las Vegas? Jak se dá vyžít s pytlíkem rýže na den? Čím s Alešem Hámou trápili Vojtu Dyka? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Hrál jsem často sígry. Když přijde role klaďase, neodmítnu, říká herec Finger. Hraje ve filmu Slovo
V Karlových Varech měl premiéru snímek Slovo režisérky Beaty Parkanové. Film se odehrává se v okupovaném Československu a hlavní roli v něm hraje Martin Finger.
-
Ondřej Sokol: Herectví je nebezpečné povolání. Je to diagnóza, nikdo normální to dělat nemůže
Režisér a herec Ondřej Sokol moderuje pořad Tvoje tvář má známý hlas a hraje a režíruje v divadle. Jaké byly jeho herecké začátky a v čem má výhodu oproti ostatním hercům?
-
Covid s kiny zamával, ohlíží se režisér Hřebejk. Ve Varech představuje seriál Pozadí událostí
Režisér Jan Hřebejk na karlovarský festival přijel představit minisérii Pozadí událostí, kterou mohou diváci od září vidět v České televizi od září.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.