V Beneluxu je sníh spíš vzácností

Vysokými horami se pochlubit nemůžou. V zimních měsících se tam jezdí spíš za památkami. I na tamních silnicích vás ale občas může překvapit sníh. Budeme mluvit o zemích Beneluxu, tedy Belgii, Nizozemsku a Lucembursku. Pavla Nováka jsme tentokrát oslovili nikoliv jako našeho bruselského zpravodaje, ale jako řidiče.

Podle zpráv meteorologů je území, kde působíš, bez sněhu. Když ale přece jen napadne, co to pro řidiče na tamních silnicích znamená?

„Zcela určitě větší opatrnost, protože místní řidiči, kteří nemají důvod jezdit mimo Belgii, nepřezouvají pneumatiky. Když najednou napadne sníh, mívají problémy. My, kteří zimní obutí na autech máme, si proto na belgické šoféry musíme dávat větší pozor, neumějí ve sněhu příliš jezdit.

Na belgických dálnicích se sníh neuklízí, nepluhuje se na stranu. Většinou se jen posype solí a nechává rozbřednout. Silničáři věří, že sníh do dalšího dne roztaje, což tu bývá zvykem. Ale taky už se stalo, že sníh zůstal ležet třeba týden. Postupně roztával, mrznul, zase roztával a znovu umrzal. Byla z toho docela kalamita.

Lépe jsou na sníh připraveni v Lucembursku. Tam se z dálnic odklízí, ale v zemi mají dálnic méně a jsou v lepším stavu než v Belgii. V Nizozemsku je sníh také dost vzácný, ale tamní služby na něj jsou lépe připravené, mají dost techniky na úklid a je zajímavé, že zároveň se silnicemi se uklízejí i cyklostezky. Kamarádi z Nizozemska mi říkali, že se někdy uklízejí dokonce dřív než silnice.“

Čekají na řidiče v zemích Beneluxu nějaká nepříjemná překvapení? Čeho by se měli vyvarovat?

„Měli by se vyhýbat dálničním obchvatům v Nizozemsku kolem velkých měst, jako jsou Haag, Amsterodam, Rotterdam. I třeba na obchvatu kolem Bruselu bývají ve špičkách zácpy. Narozdíl od Nizozemska chybějí v Belgii proměnlivé dálniční ukazatele, které upozorňují na kolonu nebo nehodu, která může být před námi.“

Co by nás mohlo na silnicích v zemích Beneluxu jako řidiče příjemně překvapit?

„Myslím, že potěšit by nás mohla cena benzínu v Lucembursku. Je tam totiž nejnižší v celé severní Evropě. Jenom pro představu – litr nafty stojí v přepočtu 32 korun a litr benzínu Natural 95 přijde na 34 korun. To je opravdu velice nízká cena.“

ÚAMKTuristické informace v seriálu Autem po Evropě připravujeme ve spolupráci s ÚAMK.
autor: pan
Spustit audio