Už jako dítě jsem byl individualista a přemýšlel, jak se v lezení zlepšit, vzpomíná Adam Ondra
Náš nejúspěšnější lezec se připravuje na kvalifikační závod na olympiádu v Tokiu. Naprostá koncentrace není možná ani pět minut, osciluju mezi plným soustředěním a uvolněním, je důležité najít vteřinový odpočinek, říká. Pokaždé, když lezu, chci podat nejvyšší možný výkon, tím si simuluji vážnou situaci. Když se dívám do stěny, jsem fascinovaný skálou, cestou, linií samotnou. Těžší cesta mě láká víc než lehká, umožňuje mi dostat se na hranu fyzických a technických schopností.
Související
-
Lezec Adam Ondra: Lezení bez jištění respektuju, ale nikdy bych to riziko nepodstoupil
„Kdo nepadá, ten se nezlepšuje. Tak to je. Já v tréninku víckrát spadnu, než stěnu vylezu. Několikrát jsem spadl v místech, kde jsem to vůbec neočekával.“
-
Nevím, kdo bych bez lezení byl, přiznává Adam Ondra, nejlepší lezec současnosti
Patří mezi nejlepší sportovce světa, udivuje svými výkony na strmých skalách. Českému lezci Adamu Ondrovi se i proto někdy přezdívá pavoučí muž.
-
Z tradičního lezení se stává městský sport. Bouldering...
VIDEO. Zájem Čechů o lezení se rok od roku zvyšuje. Stále více lidí udělá své první krůčky při boulderingu, tedy bez lana a na menších stěnách několik metrů nad zem...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.