Fenomén Adam Ondra

Nevím, kdo bych bez lezení byl, přiznává Adam Ondra, nejlepší lezec současnosti

10. září 2018
Předchozí díl
Následující díl

Patří mezi nejlepší sportovce světa, udivuje svými výkony na strmých skalách. Českému lezci Adamu Ondrovi se i proto někdy přezdívá pavoučí muž. Působí, jako by byl se skálou, přes kterou leze, srostlý. V čem spočívá jeho výjimečnost?

Seznamte se s Adamem Ondrou, zřejmě nejlepším lezcem současnosti. Je mu 25 let, doma je v Brně a sám s nadsázkou popisuje, že začal lézt v okamžiku, kdy se učil chodit. „Celý můj život je spojen s lezením. Nevím, kdo bych bez něj byl,“ přiznává. 

Už jen pohled na skálu mě naplňuje entuziasmem.
Adam Ondra

V Innsbrucku uspěl už pošesté

Doslova před pár hodinami v rakouském Innsbrucku získal stříbrnou medaili v lezení na obtížnost, a už pošesté tak nechyběl na stupních vítězů.

Čtěte takéMultimediální projekt: Adam Ondra a jeho cesta na vrchol

Na šampionátu v Innsbrucku se účastní celkem tří disciplín. „Lezení na obtížnost, kde je cesta poměrně těžká a vyhrává ten, kdo vyleze nejvýš, případně na konec. Další disciplína je bouldering, kde se leze do malé výšky bez lana,“ popisuje.

„Vylézt nějakou skálu je pro mě důležitější než vyhrát závod,“ říká nejlepší lezec světa Adam Ondra

Adam Ondra

Ve sportovních časopisech se o něm psalo už před 10 lety. Česko si ho ale všimli teprve nedávno. Když udělal světový rekord.

Třetí disciplínou, kterou si Adam v Innsbrucku vyzkouší, je i lezení na rychlost. Bere to trochu jako přípravu. V roce 2020 v Tokiu se totiž lezci vůbec poprvé utkají o olympijské zlato v lezení – v kombinaci všech těchto tří disciplín. Zisk této medaile Adama láká. 

Nejtěžší cesta na světě

Mnohem důležitější ale pro něj je neustále na sobě pracovat a zdokonalovat se. A to vedle závodů především na přírodních skalách: od domovského Moravského krasu po kilometr vysokou strmou stěnu Dawn Wall v amerických Yosemitech. Tu mimochodem zvládl v rekordním čase osmi dnů! Svůj nejlepší výkon ale vidí jinde.

„Nejvíc si cením vylezení cesty Silence 9c. Je to nejtěžší cesta na světě v kategorii sportovního lezení,“ říká.

Na multimediální stránce k celému projektu si můžete cestu v norském Flatangeru s Adamem Ondrou projít.

Číselné hodnocení jednotlivých tras je subjektivní – určuje ho lezec, který stěnu vylezl jako první, a porovnává ho s jinými trasami. Adam se ale příliš nebojí toho, že by někdo jeho hodnocení zpochybňoval nebo dokonce snižoval. „Rozdíl oproti jiným cestám byl markantní,“ upozorňuje.

Na olympiádě bude jedním z favoritů

Čtěte takéVše o Adamu Ondrovi na jednom místě

Sebevědomí Adamovi nechybí. Sám říká, že při lezení je pro něj důležité. Pokud mu vydrží zdraví, bude na olympijských hrách za dva roky jedním z favoritů. Může ale překonat i své dosavadní maximum a vylézt ještě obtíženější stěnu, než je Silence 9c?

„Dalším logickým krokem by samozřejmě bylo 9c+, případně 10a. Je to samozřejmě v lidských možnostech, já si ale myslím, že 10a se mi nikdy nepodaří. Možná 9c+ by někdy bylo reálných, ale momentálně na to zatím výkonnost nemám,“ uzavírá Adam Ondra.

autoři: Vojtěch Koval , als
Spustit audio