Ústava špatná není, ne všichni s ní ale umí pracovat, míní právník Kysela
Prezident Miloš Zeman zopakoval, že je připraven zastavit trestní stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, pokud by ho znovu otevřel Nejvyšší státní zástupce. Co by se ale stalo, kdyby premiér Andrej Babiš abolici nepřijal? Odpovídá ústavní právník Jan Kysela.
„Nepřijetí milosti je v zásadě věcí úvahy jednoho každého občana, který je objektem trestního stíhání, a prezident republiky ho omilostní,“ vysvětluje Kysela.
Čtěte také
V řízení už nemůže být vynesen žádný odsuzující trest, ale může být rozhodnuto o vině nebo nevině za předpokladu, že někdo, kdo je objektem trestního stíhání, si něco takového přeje, protože chce být očištěn soudem.
„Chce-li Andrej Babiš nechat věc otevřenou pro orgány činné v trestním řízení, tak by musel rozhodnutí prezidenta nekontrasignovat, a tím by to rozhodnutí platně nevzniklo,“ říká.
Česká ústava podle Kysely špatná není, ne všichni s ní ale umí dobře pracovat. A to, že novináři i veřejnost se v poslední době věnují ústavě častěji, vídí jak pozitivně, tak negativně.
„Edukace je žádoucí, ale žádoucí mi nepřipadá kontext. Ústava z toho nevychází úplně dobře,“ upozorňuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?